Çay Güzeli – İsmail Saymaz

          Sosyal medya ve televizyon ekranlarındaki siyasi tartışma programlarının en gözde isimlerinin başında birkaç yıldır İsmail Saymaz geliyor. Muhalif pozisyonda olanlar kadar karşıt görüşlülerin de saygısını kazanabilmesi yönüyle de takdir topladığı söylenebilir. Gazetecilik mesleğinin çeşitli kademelerinde görev yapmasının yanında, edebiyatla ilgili çalışmalarıyla da kariyerini sürdürüyor. Edebiyat dergilerindeki yazıları ve iş cinayetlerini konu ettiği “Fıtrat” kitabından sonra bu kez “Çay Güzeli” ile okurlarının karşısına çıkıyor.

          Kitapta zorlu Ovit Dağı yolunu geçme mücadelesi verenleri, bu mücadeleden galip çıkıp yaşama bir yerlerinden tutunma gayretindeki insan karakterlerini anlatıyor Saymaz. Onların içerisinde çay tarlalarında mevsimlik işçi olarak çalışanlar da var, balık satarken gördüğü her şey üzerine bahis yapan bir tezgahtar da. Hayatın içerisinde tüm sıradanlığıyla dünyaya renk katanların bazen bildik, bazen gizli hikayelerine misafir oluyor okuyucu kitap boyunca.

          Yeşilin üzerine yapılan yollar, tüm yaşanmışlıklarıyla dar sokaklar ve ağaçlar arasından geçirerek karakterlerin dünyasını buyur ediyor herkesi İsmail Saymaz. Kitabın tanıtım yazısında da belirtildiği üzere, siyah beyaz fotoğrafların içerisinde aslında farklı renklerin de var olduğunu gösteriyor.

          İletişim Yayınları’ndan bu ay itibariyle yayınlanan 123 sayfalık kitap, bir çırpıda okunabilecek türden bir eser. Yerli edebiyatseverlerin ve İsmail Saymaz takipçilerinin kütüphanelerinde yer açabileceği bir kitap olarak addedebiliriz son kertede.

CEVAP VER