İnsanın Esareti

          W. Somerset Maugham tarafından yazılan “İnsanın Esareti” romanı, edebiyat çevreleri ve okuyucularının yakından bildiği bir eser. İş Bankası Yayınları’nın Tülin Er çevirisi ile “Modern Klasikler” kategorisinde yayınladığı kitap, yeni okurların mutlaka deneyimlemesi gereken bir yapıt. Yazıldığı İngilizce dilindeki en iyi yüz roman listesine girebilmeyi başarmış bu eser, genel anlamda otobiyagrafik özellikler taşımaktadır. Kurgusu ve içeriği irdelendikten sonra çıkan netice, yazarın hayatına dair önemli kesitlerden oluştuğu ve kendi fikirlerini aktardığı yönünde olmuştur. Kitabın ismi içinse “Ethica” isimli Spinoza eserinin bir bölümünden aldığı başlığı tercih etmiştir.

          Kitap, trajedik bir biçimde aileden yoksun büyüyen ve akrabaları tarafından yetiştirilen Philip isimli bir çocuğun yaşam mücadelesini anlatır. Yatılı okul tecrübesi ve tüm eksiklikleri nedeniyle sancılı bir ergenlik çağı geçiren Philip, meslek seçiminde de epey savrulduğu bir güzergahta ilerler. Önce muhasebeciliği, sonra sanatı dener fakat son durak olarak tıbbı tercih eder. Öğrenim gördüğü şehir Londra’dır ve orada aşkı, bu duygunun en yıkıcı taraflarını tecrübe edecektir.

          Acı ile yoğrulan bir insanın hayatı ve getirdiklerini fiziksel ve ruhsal olarak tahlil ettikten sonra vardığı kanıları aktarması yönüyle de takdire değerdir bu roman. Dünyanın ve hayatın hemen her alanında varlığını sürdüren herkesin kendinden, düşüncelerinden parçalar bulabileceği sayfalarla oluşturulmuştur.

          Dünya edebiyatı ve klasikleriyle ilgilenen her yaştan okur için gönül rahatlığıyla önerebiliriz kitabı.

CEVAP VER