Unutulmayan Pera Melodileri

          Eski adıyla Pera, bugün bildiğimiz adıyla Beyoğlu, yaşayan bir tarihin simgesidir. Heybetli ve haşmetli binaları, caddeleri ve sokakları, her kültürden ziyaretçileri ile görkeminden bir şey kaybetmeden yaşar ve yaşatır. Çok eski medeniyetlerden gelen dokusu ve atmosferi her dönem farklı hissettirmiş, İstanbul’un en özel yerlerinden biri olma özelliğini hiç kaybetmemiştir. Bir zamanlar takım elbisesiz çıkılmayan, mekanlarıyla gönül bağı kurulan, kültür ve sanatın nabzının attığı ilçedir; en coşkulu eğlencelerin ortak adresidir Pera.

          Sayısız sanat etkinliğine konu olmuş Pera ile ilgili son eserlerden biri “Unutulmayan Pera Melodileri”. Burayla bir şekilde bağı olmuş, hayatının en az bir döneminde ziyaret etmiş herkesin ilgisini mutlaka çekecek bir çalışma.

Unutulmayan Pera Melodileri-en yeni şarkılar-2

          Burhan Öcal, Ömer Faruk Tekbilek, Mercan Dede ve Yasmin Levy gibi bilindik müzisyenlerin de yer aldığı proje, zaman ve mekan arasında dingin bir yolculuğa imkan veriyor. Cadde ve sokakların bildiği nağmelerden geçerek tramvay güzergahına eklenmeyi mümkün kılıyor.

          Bugünlerde eski tadının kalmadığı görüşü hakim olsa da, görkemine kavuşacağı eski günleri bekliyor Pera. Sisler aralanıp berraklığa kavuşana dek melodilerini dolaştırıyor tüm yolları ve duvarlarında. Onun seslerini duyabilmek için bu albüme kulak vermeyi deneyebilirsiniz.

CEVAP VER