Ağustos Böcekleri ve Karıncalar

          Sezonun en iddialı dram filmlerinden biri de “Ağustos Böceği ve Karıncalar”. Bu hafta gösterime girecek film, prömiyerini Adana Film Festivali programı içerisinde gerçekleştirdi. Daha sonra Antakya Altın Defne Film Festivali kapsamında en iyi senaryo ödülünü almayı başardı.

          Filmin en büyük sürprizlerinden biri, oyuncu kadrosunda Bennu Yıldırımlar’a da yer vermesi. Uzun zamandır sinema setlerinden uzak olan deneyimli oyuncu, bu filmle birlikte beyazperdeye dönüş yaptı ve bu durum hayranları için güzel bir gelişme oldu.

Ağustos Böcekleri ve Karıncalar-en yeni filmler-2

          Daha önce çektiği kısa filmlerle adından söz ettiren Erhan Tuncer, bu proje ile birlikte ilk uzun metraj film denemesine de imza atmış oldu. Ayrıca senaryo da onun tarafından yazıldı.

          Müziklerini Cengiz Onural’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Bennu Yıldırımlar’ın yanısıra Gün Koper, Erdem Akakçe, Gözde Kocaoğlu, Özer Arslan, Yücel Erten, Sercan Can ve Serhat Barış gibi isimler var.

Özet:

          Muzaffer, günleri sayılı bir hastadır ve beklenen günün yakın olduğunu hissederek ablası Selma, oğlu Kemal ve iki ağabeyi Aziz ile Metin’i evine davet eder. Bu davete uymayan tek kişi kavgalı olduğu ağabeyi Aziz’dir ve o da evin bulunduğu bölgedeki bir kahvede beklemektedir. Toplantıda beklenildiği üzere konu mirasın nasıl taksim edileceğine gelir ve aralarında bir gerilim başlar. Bu esnada hiç beklenmedik bir misafir kapıyı çalar ve onları şaşkınlığa uğratacak şeyler söyler. Azeri Türkçesi konuşan bu kadının iddiasına göre o da Muzaffer’in kızıdır ve mirasını bütünüyle annesine bırakmıştır.

CEVAP VER