Adem’in Laneti-Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek

          Bilimsel gerçeklikle desteklenen fikirlere daha kolay ulaşabildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz ve bilimin aydınlatıcı ışığının sönmemesi için çalışan sayısız insan var. Yaşadığımız evren ve canlılar hakkında öğrendiklerimiz her zamankinden daha fazla yer tutuyor. Geleceğe dair araştırma ve öngörüler daha derli toplu ve eskiyi aratmayacak çeşitlilikte. Erkek ve kadınların bugünkü durumunun nasıl bir forma evrileceği ise yine araştırma konularından biri.

          Bryan Sykes’in yazdığı “Adem’in Laneti-Erkeklerin Olmadığı Bir Gelecek” kitabı, evrim teorisi ile genetik bilimi çevrelerinde tartışılan sorulara yanıtlar verirken, bu sorulara ek yapmayı da ihmal etmiyor. Erkek doğasında genel olarak görünen açgözlülük, saldırganlık ve çokeşliliğe meyilli olmanın genetik yönünü araştırıyor. Aynı zamanda cinsel yönelimin oluşmaya başlaması ve eşcinselliği belirleyen bir gen olup olmadığı gibi sorulara da cevap arıyor. Toplamda ise kromozom ve DNA seviyesindeki çalışmalardan yola çıkarak asıl gerçeklerle yüzleştiriyor okuyucuları.

          Yazarın kadınlık genlerinin erkek neslini yok edeceği gibi kulağa enteresan gelebilecek bir konuda açtığı tartışmaya konuk oluyor ayrıca okurlar. Dünyanın gidişatını baştan aşağı değiştirecek bir olasılık hakkında kafa yorarken buluyorlar kendilerini.

          Kitabın yazarı Bryan Sykes, aynı zamanda Oxford Üniversitesi İnsan Genetiği Bölümü Emeritus Profesörü ve Wolfson College Bilim Kurulu Üyesi olarak kariyerine devam ediyor. Onun bu dikkat çekici eserini dilimize çeviren isim Aylin Onacak oldu. Yayına hazırlayan ise Koç Üniversitesi Yayınları.

CEVAP VER