The Handmaid’s Tale

          Bu sezona damga vuracak yapımlar arasında başı çekenlerden biri olmaya aday bir dizi The Handmaid’s Tale. Hikayesi bir distopyaya yaslanıyor ve sarsıcı, hatta üzücü öğeleriyle gerçeklerden uzaklaşma gereksinimi hissettiriyor bazı bünyelerde. Yeterince acı ve hüznün var olduğu dünyada, olasılıkların tükenmez olduğunu da duyumsatıyor.

The Handmaid's Tale-yeni yabancı diziler-2

          Geçtiğimiz yıldan itibaren hakkında birçok spekülasyon yapılan dizi, Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlandı. Kanadalı yazarın feminizmle olan ilişkisinden yola çıkarak kaleme aldığı kitap, 80’li yılların ortalarında yayınlandığında epey dikkat çekmişti. Her feminist gibi Atwood da eserinde kadın haklarını temel alan, bunlar olmadığında başa gelebilecekler konusunda ayna tutan bir eser oluşturdu. Çoğu zaman George Orwell’in “1984” isimli romanı ile bağdaştırıldığını da belirtebiliriz.

The Handmaid's Tale-yeni yabancı diziler-3

          Dizide ABD’de gerçekleştirilen ve başarıya ulaşan bir terör saldırısının ardından yaşananlar konu ediliyor. Başkan ve yardımcılarının öldürülmesinin ardından yönetime baskıcı bir grup hakim olur ve kadınların tüm haklarını ellerinden alır. Üstelik bulaşıcı hastalıklar nedeniyle kadın doğurganlığının oldukça azaldığı bir dönem yaşanmaktadır. Doğum yapabilme özelliğini hala kaybetmeyen Offred, rütbeli bir komutanın evinde çalışmaktadır. Kaçmak isterken eşini kaybeden ve kızı elinden alınan bu kadın, komutanların çocuklarını doğurmak üzere kullanılacaktır.

          “Mad Men” dizisiyle büyük başarı elde eden Elisabeth Moss, filmin kadın başrolü olarak dikkat çekiyor. Samira Wiley, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Ann Dowd, Madeline Brewer ve Max Minghella ise ona eşlik eden en önemli oyuncular.

CEVAP VER