İnadım İnat – Yılmaz Vural

          Yılmaz Vural’ı futbolla ilgili-ilgisiz hemen herkes tanır. Yıllardır Anadolu kulüplerinin çoğunda teknik direktör olarak görev yapmış ve hatta bunlardan bazılarında değişik aralıklarla yeniden işe koyulmuştur. Hatta bundan dolayı espri konusu da olur zaman zaman. Bu kez futbol sahaları ya da televizyon ekranları değil de, bir kitapla gündeme geliyor ünlü teknik direktör; “İnadım İnat”, onun bilinmeyen taraflarını anlattığı bir eser olarak okurlarla buluşuyor.

          Ülkemizde değişen dinamiklerle işleyen futbol çarkı, aslında birçok futbolcu ve teknik adamın başarı hikayesine konu olan bir arena. Şenol Güneş’in dediği gibi, futbol eskiden zenginlerin izleyip fakirlerin oynadığı bir oyunken, bugünse rollerin tam tersi şekilde dağıtıldığı bir camia. Ülkemiz gibi genelde yoksul aile çocuklarının hayalini süsleyen bir spor olması ise her dönem cazibesini korumasına neden olurken, bir yandan da binlerce hikayeyi bünyesinde barındırması anlamına geliyor.

          Yılmaz Vural’ın hikayesi de orta sınıf bir aile çocuğu olarak başlayan fakat inat ve azimle elde edilen bir kariyerle devam eden birinin macerası. Almanya’da eğitim görürken sistemin yanlışlarına itiraz eden ve bu uğurda başarısız olmaktan çekinmeyen biri kendisi. Hayal kuran, kurduğu hayallerin peşinde koşarken yorulmayı aklına getirmeyen ve en önemlisi ise mesleğinden çok insan faktörüne önem veren kişiliğiyle özel bir karakter. Mücadele eden her insan gibi sevinçler, üzüntüler, hayal kırıklıkları, korkular ve arkadaşlıklarla dolu geçen yıllarını paylaşıyor okurlarıyla.

          Orhan Bahtiyar’ın hazırladığı kitap, İnkılap Kitabevi tarafından yayınlandı. Biyografi kitaplarına ilgi duyanların okuma listelerine ekleyebileceği bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER