T2 Trainspotting

          “Trainspotting” filmi bundan 21 yıl evvel yayınlandığında büyük bir gişe başarısı yakalamış ve tüm dünyaca kabul gören kült filmler arasına girmeyi başarmıştı. Aradan geçen onca zamanın ardından “T2 Trainspotting” ile yeniden dönüş yapan kadro, efsanenin devamı olma niteliği ile aynı ilgiyle karşılanıyor.

t2 Trainspotting - En Yeni Fİlmler-2

          Bir kara komedi ve dram türü örneği olan filmin hikayesi, yazar Irvine Welsh’in “Porno” isimli romanından uyarlandı. Başlangıçta bu isimle yayınlanacağı duyurulsa da, daha sonra bundan vazgeçildi.

          Filmin ülkemizde gösterime girme süreci ise oldukça sancılı bir şekilde işledi. Aykırı sahneleri nedeniyle sansür mekanizmasına takıldı ve gösteriminin yasaklandığı duyuruldu. Yoğun bir şekilde eleştirilen bu tutumun ardından, 5 Mayıs tarihi itibariyle vizyona girmesi uygun görüldü. Dolayısıyla gösterim için adeta gün sayan hatırı sayılır bir kitle, filmi izleyecek olmanın keyfini yaşıyor.

T2 Trainspotting-en yeni filmler-3

          Yönetmenliğinde Danny Boyle, senaryosunda John Hodge’nin görev yaptığı filmin başrollerinde herhangi bir değişiklik yok. Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller ve Robert Carlyle, ilk filmde olduğu gibi yine ana kadroyu oluşturuyorlar. Kelly Macdonald, Irvine Welsh, Anjela Nedyalkova ve Shirley Henderson ise onlara eşlik eden önemli isimler.

Özet:

          Büyük bir vurgun yaptıktan sonra arkadaşlarının paylarını da alarak sırra kadem basan Mark, Amsterdam’da düzenli bir aile ve iş hayatı kurmuştur. Ancak bir gün, yirmi yılı aşkın bir süreden sonra yeniden İskoçya’ya döner ve yeniden ortalığı karıştırır. Arkadaşları elbette büyük bir tepki gösterir ancak onun da kendince nedenleri vardır.

CEVAP VER