Siyasi Denemeler – David Hume

          Filozof olmasının yanında tarihçi ve ekonomist olarak da bilinen, felsefenin farklı alanlarında eserler veren David Hume, 1700’lü yılların en devrimci fikirlerine sahip olan kişiliklerden biriydi. Avrupa merkezli aydınlanma çağının öncülerinden biri olarak hatırlanır ve eserleri bugünün aydınları için de önemini korumaktadır. İsmail Hakkı Yılmaz çevirisiyle Pinhan Yayınları tarafından okurlar için hazırlanan “Siyasi Denemeler”, yazarı ve görüşlerini yeni öğrenecekler için değerlendirilmesi gereken bir kaynak.

          Ekonomik ve siyasi gündemi uzun yıllardır benzer bir doğrultuda ilerleyen dünya, teknoloji ve bilimin geri döndürülemez bir hızda çağ atlamasıyla tüm insani değerlerde değişim yaratıyor. Toplumsal şartlar coğrafyaya bağlı olarak değişse de, temel ve görünür sorunların aynı olduğu bir konjonktür etrafında yaşıyor insan soyu. Bütün gelişmelere rağmen politikacılar eliyle geçmişe ve gericiliğe yüzünü dönen milyonlarca insansa bugünün en ironik karşılığı olarak en yakınımızda bulunuyor.

          David Hume, fikir ve tezleriyle Einstein, Kant, Darwin, Schopenhauer ve daha birçok bilim insanını etkilemiş, dönemine olduğu kadar geleceğe de etki eden biri olmuştur. Bugün bireysel ve toplumsal fikirleri, günlük siyaseti yeniden ele almak için o ve onun gibilerin bıraktığı eserlere fazlasıyla ihtiyacımız var. Bilginin eleştiri süzgecinden geçirilmesi gerekliliği kuşku götürmez bir gerçeklik zira.

          “Siyasi Denemeler”, siyasetin geldiği ve hepimizi götürdüğü yerlere bir kez daha şüpheci bir yaklaşımla bakmak isteyenlerin vakit ayırması gereken bir eser.

CEVAP VER