Kozmos

          Dönemine damga vuran kitaplar yazarlarını ölümsüz yapar ve ilerleyen dönemlerde yeni çevirilerle kendileri de bu kategoriye girerler. Zaman, kitapları demleyen bir kavramdır öte yandan; üstelik her okuyucuda farklı bir tat bırakır demlenen satırlar. Evrensel bir nitelik kazanan tüm kitaplar için böyledir bu durum; her yeni neslin düşününe yeni demlerle eklenir dururlar… “Kozmos”, 1965 yılında yayın bulmasından itibaren okur, yazar ve filozoflar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Everest Yayınları’nın yeni baskısı ile yeniden dilimizce yorumlanan kitap, bugünün yeni okurlarının tecrübe etmesi gereken ölümsüz bir eser.

          Yazar Witold Gombrowicz’in birçok konuya eğilerek usta bir dille hem absürt, hem de son derece ciddi eseridir Kozmos. Ayrıca son romanı olma durumundan dolayı yazarın vasiyeti şeklinde de değerlendirilmiştir. Özgürlük, cinsellik, psikoloji ve insan soyunun dünyaya ve kendine çekidüzen getirme çabalarını anlatan çatısıyla düşünsel bir eser meydana getirmiştir yazar.

          Tatil yapmak amacıyla Karpat Dağları’na yakın ve bir aile tarafından işletilen bir pansiyonu seçen iki gencin öyküsünden yola çıkılarak yazılmıştır kitap. Amaçları kalabalıktan azade bir şekilde huzur bulmakken, yolculuk esnasında bunun pek de mümkün olamayacağının işareti olan bir olayla karşılaşırlar. Durum bununla kalmayacak ve pansiyon sahibi ailenin çok normal olmayan hal ve tavırlarından dolayı kendilerini içsel bir sorgulamanın içerisinde bulacaklardır.

          Dünyaca ünlü filozof ve yazar Jean-Paul Sartre’ın yanısıra Milan Kundera ve daha nice ünlünün hayranlığını kazanan kitabı dilimize bu kez Neşe Taluy Yüce çevirdi. Dimağlarda ve kütüphanelerde yer açılması gereken önemli bir klasik olarak gösterebiliriz son tahlilde.

CEVAP VER