Golden Horn Brass 1

          Begüm Gökmen tarafından kurulan Golden Horn Brass, yıllardır kendine has tarzıyla müzik yapan bir grup. “Türkiye’nin ilk bakır nefesli beşlisi” unvanını da ellerinde bulunduruyorlar ve tüm üyeleri klasik batı müziği eğitimi ile kariyer başlangıcı yaptı. Hem yurt içi, hem de yurt dışı müzik festivallerinde defalarca sahne alarak bugünlere geldiler. Bu hafta içerisinde yayınlayacakları “Golden Horn Brass 1”, ülkemizde ilk kez yayınlanan brass albümü olarak dinleyicilerin beğenisine sunulacak.

          Toplam 12 eserden oluşan albümde klasik, caz ve türkü motifleriyle doğu ve batı sentezini deneyimleyecek müzikseverler. Albümün ilk yarısı halk müziği eserlerinden oluşurken, ikinci yarısı ise sevilen klasik müzik eserlerinden oluşuyor.

          Müzikte deneysel ürünlere yönelmek popülarite ve ticari açıdan düşünüldüğünde oldukça riskli bir yaklaşım. Özgün bir tarz yaratarak kendi müziğini popüler hale getirebilenlerse kalıcı olabilmeyi başarabiliyor. Golden Horn Brass, uzun yıllardır yaptığı çalışmaların ardından kemik bir dinleyici kitlesine erişebilen gruplardan olabildi ve bu albüm nezdinde yeni dinleyicilere yelken açıyor.

          Albümde yer verilen eserler ise sırasıyla şöyle: Uzun İnce Bir Yol, Dere Geliyor Dere, Zeytinyağlı Yiyemem Aman, Kızılcıklar Oldu mu?, Ha Bu Diyar, Çay Elinden Öteye, Turkish Rondo, La Cumparsita, Carmen Suite& Habanera, Classical Medley, A Russian Fantasy ve El Gato Mendes.

CEVAP VER