Bağırmayan Anne Baba Olmak

          Ebeveyn ya da diğer deyişe anne-baba olmak geçmiş yıllara nazaran daha farklı bir boyut kazandı. Anne ve baba olacak yaştakilerin dahi değişimine ayak uydurmakta zorlandıkları dünya, çocuklar için de başka algılar yaratan bir hale geldi. İletişim biçim ve yöntemlerimiz değişiyor, artıları ve eksileriyle sonuçları deneyimlediğimiz bir hayatı sürer durumdayız. Anne baba olmanın kapsamlı bir eğitime tabi tutulmadığı günümüzde, şartlar bu denli değişkenlik taşırken bilgiye ulaşmak yine çiftlere düşüyor. “Bilgi Çağı” diye adlandırdığımız bu dönemde, en önemli başvuru kaynağımız yine kitaplar.

          “Bağırmayan Anne Baba Olmak”, anne ve babaların faydalanabileceği bir kılavuz olarak kullanabilecekleri bir kitap ve Hal Edward Runkel tarafından yazıldı. Dilimize çeviren isim ise Ebrar Güldemler oldu.

          Her anne ve baba çocuk ya da çocuklarıyla sakin bir şekilde iletişim kurmak ister. Sözün bir şiddet ve ikna yöntemi olmaktan çıktığı bir iletişim modeli hepimizin genel hedefi olmalıdır. Yazarın ve kitabın iddiası ise hem çocuklar, hem de diğer insanlarla olan iletişimimizin sakin bir çerçeve ile gerçekleştirilebileceği yönünde. Belli maddelerle kısa bir sürede sakinlik kazanılabileceğini savunmuyor yazar; bilakis kişilerin kendilerine odaklanarak sakin kalabildikleri öneriler sunuyor ve bunun zamanla yerleşebileceğini telkin ediyor.

          Ülkemiz insanlarının genelinde sakin bir iletişim şekli olduğunu söylemek pek de doğru olmayacaktır. Dolayısıyla bu türden eserlerin daha fazla insan tarafından değerlendirilmesi gerekliliği aşikar.

          Temasıyla iletişim konusunda umut vaat eden bu kitabı yayına Aganta Kitap’ın hazırladığını da yazımızın sonuna ekleyelim.

CEVAP VER