Korsanlar, Punklar ve Siyaset

          İsmi okunduğunda ilk olarak başka kavramlar çağrıştırsa da, “Korsanlar, Punklar ve Siyaset” bir futbol kulübünden yola çıkılarak yazılmış bir kitap. “Fc St. Pauli: Bir Futbol Kulübüne Aşık Olmak” alt başlığında da bir nevi bu açıklama yapılıyor. Nick Davidson imzalı kitabı dilimize Ulaş Uçan çevirdi ve İthaki Yayınları etiketiyle önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak.

          Hamburg şehrinde doğan St. Pauli kulübünün futbol düşkünü taraftarları, genel anlamda aykırılıkları ile bilinir ve onlar için yakıştırılmış belli sıfatlarla anılırlar. Tribünlerinde punklar, fahişeler ve artık bizim de iyi bildiğimiz tabiriyle çapulcular doludur. Anarşist bir şekilde idare edilir ve tüm bu gruplar aynı bayrak altında toplanarak takımlarını destekler.

          Bu kitabın hedefi ise söz konusu kulüp ve taraftarlarının sadece görünen yüz ve biçimlerden ibaret olmadıklarını, kulübün temsil ettiği değerler olduğunu ve şehir için çok şey ifade ettiğini kanıtlamak. Bu kulüp ırkçılık karşıtıdır örneğin, cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili tüm görüşlere son derece uzaktır. Ulusların, insanların tarih boyunca başlarına bela olmuş faşizme karşı açar bayrağını. Sol düşünceden beslenenlerin, barış ve özgürlük hayal edenlerin kulübüdür St Pauli.

          Kitabın ortaya çıkma fikri, yazarı Nick Davidson’ın babası ile takımın maçına gitmesi ve onlara hayran olması ile filizleniyor. Emsallerine nazaran son derece farklılıklar içeren bu oluşum hakkındaki belge ve fikirlerin peşine düşüyor ve yıllar sonra bu eseri yazıyor.

          Futbolla içli dışlı olanlar kadar, futbola çok ilgi duymasa da farklı yönlerini keşfetmek isteyenlere de önerilebilecek bir kitap olarak gösterebiliriz eseri.

CEVAP VER