Karanlık Sular – Paula Hawkins

          “Bestseller” olarak nitelendirilen kitaplar kimilerine göre belirleyici bir kriter olurken, kimilerine göre de tam tersi bir etki yaratan eserlerdir. Her iki tarafın kendince sunduğu argüman ya da haklılıkları bir yana, Paula Hawkins “Trendeki Kız” isimli eseriyle bu kategoriye dahil olma başarısını göstermişti. Yazar bu kez yeni romanı “Karanlık Sular” ile okuyucu kitlesinin karşısına çıkıyor. Ülkemizde İthaki Yayınları aracılığı ile hazırlanan kitabı Türkçe’ye Aslıhan Kuzucan çevirdi.

          “Karanlık Sular”, sırlarla dolu bir psikolojik gerilim. Yazarını bu türün en yetkin kalemlerinden biri olarak ön plana çıkarıyor. Okuyucularını sır girdabına sürüklerken bir yandan rahatsız bir etki yaratırken, bir yandan da tiryakilik yaratmayı başarıyor yazar.

          Kitabın ana karakterleri Nel ve Jules arasında gelişen olay örgüsünden yola çıkıyor eser. Kardeşi Jules’ten yardım isteyen Nel, olumlu yanıt alamıyor ve bunun üzerinden birkaç gün geçtikten sonra hayata veda ediyor. Onun yaşadığı kasabaya dönmek istemeyen Jules, yeğeni için bunu yapmak zorunda kalıyor. Onu kötü hislere sürükleyen bir olay, aklına getirmekten kaçındığı hatıraların başına üşüşmesi ve sudan korkmaya başlaması bundan sonraki hayatının başlangıcını oluşturan unsurlar oluyor birdenbire. Kardeşinin kendini öldürdüğü fikrinden giderek uzaklaşırken, Ölüm Göleti olarak adlandırılan yerle ilgili korkuları için aynı uzaklaşma mümkün olmamaktadır.

          Kitap New York Times, Library Journal ve edebiyat dünyasındaki birçok otoriteden tam not aldı. Tüm bu referanslar ışığında günümüzün okunacak kitapları arasında gösterebiliriz bu yapıtı.

CEVAP VER