Sekiz Numaralı Yetim

          Tıpkı sinemada olduğu gibi, edebiyat dünyasında da gerçek olaylardan yola çıkılarak üretilen eserler okuyucuların büyük ilgisini çekiyor. Çünkü yaşadığımız dünya kafamızdaki senaryoları aratmayacak kadar çarpıcı öykü ve karakterlerle dolu. Bunlardan gün ışığına çıkarılabilenler yazarların anlatımı ile geniş kitlelere mal olacak ölçüde değer kazanıyor.

          “Sekiz Numaralı Yetim”, tam da yaptığımız giriş çerçevesinde okurlarıyla buluşan bir roman. Kapağında da belirtildiği üzere New York Times’ın en çok satılan romanlarından biri olarak sözünü ettiğimiz okur ilgisini fazlasıyla kazandı. Kim van Alkemade’nin yazdığı kitap Olimpos Yayınları tarafından yayınlandı. Türkçeye kazandıran isimse Belgin Selen Haktanır oldu.

          Romanın öyküsü 1919 New York’undaki bir yetimhanede başlıyor. Küçük çocuklar üzerinde deneysel tıbbi çalışmalar yapan bir doktorun Rachel ismindeki küçük bir kızla kesişen hayatları minvalinde ilerliyor. Doktor Rachel’in sağlığını bozma pahasına yaptığı bir çalışmayla tıp dünyasında adından söz ettirmeyi başarır. Kaderin cilvesi, bu iki karakteri yıllar sonra Yaşlı Yahudiler Evi’nde buluşturacaktır. Bu kez doktor ölmeye yakın hastaların olduğu bir koğuşta, Rachel ise orada görevli bir hemşire olarak karşı karşıyadır. Doktoru affetmek ya da yılların intikamını almak kendi ellerindedir ve üstelik kafasında riskli bir deneyi hayata geçirme planı da mevcuttur.

          Kitabın olay örgüsü okuyucuları sevmek, intikam almak ve bir insana zarar vermek gibi durumlar hakkında kafa yormaya itiyor. Tüm gerçekliği ve kurgusu ile edebiyatseverlerin değerlendirebileceği bir kitap olarak önerebiliriz.

2 YORUMLAR

  1. kitap evet etkileyici ama kesinlikle okunmalı denen bir kitap değil bazı konulara özellikle lezbiyenlik durumu çok detaylı anlatılmış özellikle iki kız arasında geçen bedensel durum çok detaylı benim okurken miğdem bulandı

CEVAP VER