Dalida

          Biyografi türü örneği filmler bakımından mahrum kalmadığımız, hatta bu anlamda fazlasıyla tatmin olduğumuz bir sinema sezonundan geçiyoruz. Ülkemizde bu hafta vizyona girecek “Dalida”, türün izleyicileri için değerlendirilebilecek yeni bir fırsat.

          Film izleyicilerini 1950’li yılların müzik efsanelerinden birinin hayat yolculuğuna götürüyor. O dönemin sanat dünyasını tam anlamıyla sallayan Dalida’nın inişli çıkışlı kariyeri ve trajik sonunu, hayatındaki diğer nüansları sergiliyor.

Dalida-enyenileri-2

          Mısır’ın başkenti Kahire’de dünyaya gelen ve kariyerine başlamasından itibaren artan bir şöhretle tam 55 Altın Plak ödülüne layık görülen bir sanatçı Dalida. Farklı dillerde söylediği şarkılarla herkesin ulaşamayacağı bir yeteneğe sahip olduğunu defalarca kanıtlamış. Fransız, Alman, İbrani ve İtalyan dillerinde söylediği şarkılar o günün atmosferinde dillere pelesenk olmuş.

          Her şöhret sahibinin yaşadığı, ilgi odağı olma durumunun ardından gelen içsel çalkantıları görüyoruz onun hayatında da. Popüler olmak, gündemden düşmek, yollara koyulmak ve yeniden zirveye çıkma isteğiyle yanıp tutuşmak gibi önceden bildiğimiz şöhret sendromlarına bir kez daha şahit oluyoruz.

Dalida-enyenileri-3

          Filmde sanatçıyı canlandıran Sveva Alviti, aylar öncesinden rolüne çalışmaya başlayarak Fransızca öğrendi. Çekimlerden önce uzun saatler boyunca kendisine makyaj yapıldı ve benzerlik sağlanması için çeşitli materyaller kullanıldı.

          Filmin yönetmeni ve senaristi Lisa Azuelos. Oyunculuklarda Sveva Alviti’ye Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve, Nicolas Duvauchelle, Valentina Carli, Alessandro Borghi ve Brenno Placido gibi isimler eşlik etti.

CEVAP VER