Üst Kattaki Deli Kadın

          Catherine Lowell’in yazdığı, Çağla Önsal’ın dilimize çevirdiği ve Arkadya Yayınları tarafından yayına hazırlanan “Üst Kattaki Deli Kadın”, yeni çıkan kitaplar arasında önerilebilecek bir nitelikte. Kitabın kapağındaki “Tarihteki tüm hikâyeler, içinde bizim için değerli olan bir hazine saklar ve onu okuyan kişide asla silemeyeceği derin bir iz bırakırlar.” cümlesi daha en baştan derinlikli bir davet hissi bırakıyor okurda.

          Kitabın yazarı Catherine Lowell, büyük izler bırakmış tüm yazarlar gibi akıcı bir dille yakalıyor okuyucuyu ve son sayfaya kadar merak duygusunu diri tutuyor. Aşk, sır ve trajedik öğelerle ilerleyen kitap, bu tür maceralı öykü yolculuklarına aşina olanlar için ideal bir eser.

          “Samantha” ismindeki, edebiyat literatüründe kalıcı bir şekilde yer edinmiş üç kadınla akrabalığı olan bir kadın etrafında gelişiyor kitaptaki olaylar. Babasını hiç beklemediği şekilde kaybetmesinin ardından çevresinin yüklü bir mirasa konduğu şüphesiyle baktığı genç kadın, aslında bunun gerçek olmadığının bilinciyle bambaşka bir hayale yaslanıyor: Bir hikaye yazmak… Yazacağı hikayeyle babasını en güzel halleriyle anlatabilmeyi kuruyor iç dünyasında. Oysa buna yeltendiği ilk günden itibaren bambaşka bir seyre bürünüyor hikaye. Kaynakları tararken, babasına ait bilmediği yazılar gönderiliyor ve büyük bir bilmecenin içerisinde buluyor kendini.

          Tıpkı kitabın kapağında yazıldığı gibi, tarihi didikleyen her insanın karşılaşacağı farklı izlerle baş başa kalan bir kadının macerası bu özetle.

CEVAP VER