Şansın Matematiği

          Şans faktörü, tesadüfler ve buna benzer kavramlar herkesin aklı ya da ruhunda farklı şekilde konumlanmıştır. Herkes kendi ölçülerinde yorum getirirken, genelde batıl inançlar eşliğinde ya da imkansızlığa yakın bir yerde tutulur şans dediğimiz durum. “Şansın Matematiği” kitabı, konu hakkında rasyonel gerçeklikler içeren teziyle okurunu daha etraflı düşünmeye davet ediyor.

          “Rastlantının Matematiği ve Efsanesi” alt başlığı ile sunulan kitabın yazarı Joseph Mazur. Ülkemizde yayına hazırlayan Paloma Yayınevi oldu. Dilimize çeviren ise Cengiz Yücel. Yayınlanmasından itibaren kitap otoritelerden övgü dolu yorumlar aldı.

          Akıldan geçen biri ya da bir şeyin çok geçmeden inanılmayacak bir tesadüfle karşımızda belirmesi, hiç olmayacak bir yerde karşılaşılan kişiler gibi mantığı zorlayan tesadüflerin aslında sandığımız kadar uzak olasılıklar olmadığını kanıtlamaya çalışıyor yazar bu kitapla. Buna benzer örnekleri gösterip, ardından istatistik ve matematik bilimine yaslandığı argümanlarla şaşırdığımız durumların mümkünlüğünü işaret ediyor. Kurgusu, dili ve tezleriyle okuyucuyu adım adım ikna ederken, bütünsel anlamda yetkin bir şova dönüştürüyor fikirlerini.

          Şans, tesadüf ve rastlantıların hayatımızda yer bulmasına yazının başında da belirttiğimiz üzere türlü anlamlar yüklendiği bir topluluk ve gelenek içerisinde yaşıyoruz. Nesnel cevapları daha tatminkar bulan kitap okuyucuları için güzel bir kaynak işlevi görebilir kitap.

CEVAP VER