Dokunuş – Aziz Nesin Yüz Yaşında

          Aziz Nesin, ülkemize adını kazımayı başarmış nice insandan biri ve eserleriyle aramızda yaşamaya devam ediyor. Yazdıkları hala güldüren, düşündüren ve umut veren özellikleriyle bugünün insanına da ulaşıyor her gün. Eserlerinin dışında karakteri ve tavrı ile de dolu dolu bir hayat yaşadı Aziz Nesin. Yakınında olanları etkilediği gibi yaptıklarıyla hiç tanımadığı insanları da etkilemeyi, hayatlarına dokunmayı başardı. Onun bu dokunuşlarına vurgu yapan bir başlıkla hazırlanan “Dokunuş, Aziz Nesin Yüz Yaşında” isimli belgesel, 3 Mayıs tarihinde Beyoğlu Sineması’nda gösterime sunuluyor.

          Belgeseli daha önce de bir Aziz Nesin belgeseline imza atan Ethem Özgüven hazırladı. Aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Özgüven, Aziz Nesin’in hayatına dokunduklarından biri. Belgesel için kaleme aldığı yazıda da bundan özellikle söz etmiş.

          İlke, dayanışma ve paylaşma gibi önemli insan tutumlarının Aziz Nesin’in en önemli özellikleri olduğuna vurgu yapıyor yönetmen. Onu tanıma şansı yakaladığı ve kendinde bıraktığı izler nedeniyle bugün de müteşekkir hissettiğini ifade ediyor. Çocuklar için yaptıklarının mukayese edilemeyecek ölçüde değerli olduğunu ve herkesin harcı olmadığını belirtiyor.

          Muhalif kişiliği, toplumculuğu, cesareti, paylaşımcılığı ve sanatçılığıyla belgesel ve filmlerde anılmayı hak eden bir hayat yaşadı Aziz Nesin. Onu bir kez daha anmak ve bilmediği taraflarını öğrenmek isteyenler için yapımın kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

CEVAP VER