Afet

          Can Yayınları tarafından hazırlanan “Afet”, Mehmet Anıl’ın kaleme aldığı bir roman. Geçtiğimiz günlerde okuyucuların ilgisine sunulan eser, farklı tema ve kurgulardan hoşlanan okuyucuların kolaylıkla ilgisini çekebilecek ve sonuna dek merak hissini sabi tutacak bir içeriğe sahip.

          Kitap, aslında çoğumuza uzak olmayan bir tema üzerine kurulu. Anne, baba ve oğul arasındaki ilişki ve çatışmalar doğrultusunda okuduğumuz eserleri hatırlatıyor ilk anda. Hikayenin ana karakteri Muzo’nun babasını ararken yaptığı içsel yolculuğun, süregiden sorgulamanın izinde sıradışı bir öyküye yelken açıyoruz ardından.

          Muzo’nun diliyle romanı içselleştiriyor okuyucu. Ölen annenin gidişiyle başlayan eser, yirmi yıl sonrasının romanına dönüşüyor. Sadece annesi ve ailesi ile ilgili değil düşündükleri Muzo’nun. Aynı zamanda yaşadığı ülkeye yabancı kalmayan, bu coğrafyada yaşanan savruluşların farkında olan bir karakter o. Yaşadıklarına eşlik ederken ülke hakkındaki fikirlerimizi de kurcalıyoruz ister istemez.

          Derken soluğu geleceğin parlak mesleklerinden biri olan bir dilencilik şirketinde alıyor Muzo. Macerasını bütünüyle etkileyen, onu adeta büyüleyen Afet ise yaşantısının gidişatını her anlamda etkileyen bir faktör oluyor bir anda. Çünkü bir “femme fatale” kendisi ve fettan, entrika dolu karakteriyle ele geçirmek konusunda mahir.

          Roman türüne ilgi duyanlar “Afet”in sıradışı öyküsüne katılarak güncel eser okumalarına farklı bir örnek ekleyebilir.

CEVAP VER