Canan Tan – Başıbozuk Sevdalar

          Canan Tan, Doğan Kitap tarafından yayınlanan son kitabı “Başıbozuk Sevdalar” ile geçtiğimiz günlerde yeniden okurlarının karşısına çıktı.

          Son yıllarda çok okunan ve kitapları büyük satış rakamlarına ulaşan bir yazar Canan Tan. Yayınladığı her yeni kitapla birlikte diğer kitapları da rağbet görüyor yeni okurları tarafından. 90’lı yıllarda mizah yazıları ile bilinirken, genç kız karakterlerine yer verdiği romanlarıyla birdenbire ilgi gördü ve o günden bu yana okuyucu kitlesini genişletmeyi sürdürüyor.

          Genellikle üniversite öğrencisi olan ve belli bir aile kültürü almış kızların hayata ilişkin sorunlarını anlatır romanlarında Canan Tan. Sade ve kolay okunabilir bir dil kullandığı için bir çırpıda okunabilen kitaplara imza atmıştır. “Yüreğim Seni Çok Sevdi”, “Piraye” ve “Eroinle Dans” gibi kitapları yakaladığı başarının kilometre taşları olmuştur. Yazdıklarından romantik ve feminist bir tavrı olduğu sonucuna varılabilir. Aldığı en büyük eleştiri benzer tema ve karakterleri tekrar ediyor olması ve aynı kitleye hitap etmesidir.

          “Başıbozuk Sevdalar” romanını üç ana karakter üzerinden kurgulamış yazar. Şiir isimli bir genç kız ve onun hayatına dokunan Ezel, Baran ve Recep isimli erkeklerin hikayelerine ortak ediyor okuyucuyu. Aşk, arkadaşlık ve kardeşlik gibi duygulara bu karakterler üzerinden yorumlar getiriyor ve okuyucusunu yeni sorularla baş başa bırakıyor.

          Canan Tan külliyatına aşina olanlar için kitabın tercih edilebilecek bir eser olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER