Sorunlarla Yüzleşmek – İlker Başbuğ

          İlker Başbuğ, Türkiye’de Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan askerler arasında her zaman ayrı bir parantez açılan isim olacak. Zira alışılmadık bir şekilde hapiste yatması onun durumunu farklı kılıyor. İleride tarih sayfalarında görevi ve yaşadıklarıyla anılacak fakat uzun süredir kendi yazdığı kitaplarını da geleceğe bizzat kendi hazırlıyor.

          “Sorunlarla Yüzleşmek”, Başbuğ’un ülkenin en kronik sorunları hakkındaki görüşlerini aktaran bir kitap. Arı kovanına çomak sokmakla özdeş bir hareket olsa da, cesur bir eylem tarzı olarak da değer kazanıyor. Söyleşilerinde derine inmekten kaçındığı gibi eleştiriler aldıktan sonra bu türden bir kitaba imza atması da dikkat çekici.

          Kitapta ilk işaret edilen ülke sorunlarından biri, eğitim ve öğretim konusu. Yıllardır onlarca değişiklik yapılan eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği ile ilgili görüşlerini öğreniyoruz yazarın. Ülkenin milli burjuvazi eksiği, kangrene dönen terör sorunu ve diğer ülkelerin bu sorunumuza bakış açısı, Kıbrıs meselesi, asker ve sivil ilişkileri, son referandum süreci ve halkın liderlere bakış açısına ilişkin Atatürk’ün görüşleri gibi yıllardır tartışılan konuları yorumluyor Başbuğ.

          Gündemi sürekli değişen ve çözülmesi gereken birçok sorunun bulunduğu bu ülkede, yakın zamana kadar baskın güç olan TSK’nın en yüksek rütbesine ulaşmış biri olma vasfıyla geldiğimiz noktayı değerlendiriyor yazar. Okurlar için ülke konjonktürünü yeniden gözden geçirmeye yarayan bir zihin pratiği işlevi göreceğini düşünebiliriz kitabın.

          “Yüzleşmediğiniz Hiçbir Sorunu Çözemezsiniz” alt başlığı ile yayınlanan kitap, Kırmızı Kedi Yayınları aracılığı ile okurlarına ulaşıyor.

CEVAP VER