Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri

          Dün tanıttığımız “Tren Geçti” kitabı gibi “Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri” kitabı da bir Murathan Mungan seçkisi. Yazarın seçimleriyle hazırlanan her iki kitap da aynı tarihlerde okurların ilgisine sunuluyor. Murathan Mungan bunun sebebini kitaplar arasındaki akrabalık bağını güçlendirmek olarak göstermiş. Ayrı tatlar veren iki yolculuk kitabının birini ya da her ikisini tercih ederek edebiyat tarihimizden geçebiliyor böylece okurlar.

          Vapurun kendisi de, onunla yapılan yolculuk da nostaljik bir hava taşır. Hava şartlarına göre güverteden ya da vapurun iç kısmından bazen hüzünlü, bazen neşeli bir ruh haline bürünebilir insan. Edebiyatla ilişki kuran herkes en az bir yazarın gözünden hiç bilmediği vapurların atmosferini solumuş, kahramanların ardına takılmıştır. İmgelerin uçuştuğu, şiirlerin, hikayelerin kelime kelime doğduğu yerlerdir vapurlar. Denize, maviye ve gökyüzüne dair nice dize bir araya getirilip aşka, sevgiliye ve hayata armağan edilmiştir.

          Murathan Mungan’ın şairlik ve yazarlık serüvenini bilen ve takip edenler için bu kitap değerlendirilebilir bir nitelik taşıyor. Hemen her alanda olduğu gibi edebiyat dünyasında da geçerli bir akçe olan referans kavramı için en nitelikli örneklerden biri zira kendisi.

          Bu kitap da akrabalık bağı taşıdığı diğer kitap gibi Metis Yayıncılık tarafından okurlarına ulaştırılıyor. Her iki kitabın öyküleriyle edebi bir yolculuğa çıkabilmek mümkün olacak önümüzdeki günlerde.

CEVAP VER