Murathan Mungan Seçkisi – Tren Geçti

          Birbirinden farklı yazarların aynı temada buluştuğu kolektif kitaplar, okuyucular için keyif veren projelerdir. Konuya bakışı, üslubu ve edebi kariyeri birbirinden ayrı yazarların tek kitapta toplanması temayı daha derinlikli kılar. Aynı odağa bakan başka gözlerden başka renk ve görüntüler elde eder okurlar; kesişen ve ayrışan ara yollardan ana yola çıkmak gibidir.

          Kolektif kitaplarda en önemli husus ise yayına hazırlayan editörün kim olduğudur. Doğru yazarları ve daha da önemlisi doğru yazıları bir araya getiren editör, eserin çatısı ve temelini de üstlenerek işin niteliğinin belirleyicisi olur. Tercihen kolektif kitap okuyacak bir okurun merak ettiği ilk unsur da zaten editör olacaktır.

          “Tren Geçti”, Türk Edebiyatı’nın yaşayan en önemli şair ve yazarlarından Murathan Mungan tarafından hazırlanan kolektif bir seçki. Şiirleri ile olduğu kadar öyküleri ile de kendine özgü bir kalem olan Mungan, bu kitabın öne çıkmasında en önemli etken. Edebiyat dünyasındaki en aktif yazarlardan biri olarak gösterebiliriz kendisini ve bu türden bir çalışmaya imza atmış olması okurlar için büyük kazanç.

          Kitap aslında bir başka çalışmayla başat bir proje olarak aynı tarihlerde yayına çıkıyor. “Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri” isimli diğer kitap da yine Murathan Mungan tarafından hazırlandı. Her iki kitap için yazdığı tanıtım yazılarında, edebiyat tarihimizden tren ve vapur ile geçerek hoş bir yolculuk ortaya çıkarmak istediğini vurguluyor yazar.

          Metis Yayıncılık aracılığı ile okurlara ulaşan kitap, nostaljik bir edebiyat yolculuğu yapmak isteyen okurlar için güzel bir tercih olabilir.

CEVAP VER