Mezeci Çırağı

          Bugün vizyona giren “Mezeci Çırağı”, Türk Sineması dram türünün bu yılki en yeni örneklerinden biri. Film, aynı zamanda bir kitap uyarlaması olmasıyla da dikkat çekiyor.

          Üç yıl önce çıkan ve okurlar tarafından ilgiyle karşılanarak çok satanlar arasına giren Özkan İrman imzalı “Mezeci Çırağı” kitabı, bu kez beyazperde izleyicileri için senaryolaştırıldı. Bu çalışma esasında hikayenin bütününe sadık kalmaya özen gösterildi. Hikaye yazarın küçük yaşlarda babasına yardım ettiği Pirinç Hanı’nda geçiyor. Gerçeğe uygun olması adına çekimler burada gerçekleştirilmek istense de, bugünkü restore edilmiş halinden dolayı bu fikirden vazgeçildi. Ardından Kayseri’deki Vezir Han’ın benzer özelliklere sahip olduğu keşfedilerek burada set oluşturuldu.

Mezeci Çırağı-en yenileri-2

          Filmin hazırlık aşamasında oyuncu seçmeleri yapıldı ve yazarın iki oğlu da kendilerini tanıtmaksızın seçmelere katılarak filme girmeyi başardı. Üstelik çekimler boyunca kimliklerini gizlemeyi sürdürdüler.

Mezeci Çırağı-en yenileri-3

          Eserin senaryo ve yönetmenliğini Battal Karslıoğlu üstlenirken, müzikler Umut Sefa Yıldız tarafından yapıldı. Başlıca oyunculuklarda Yusuf Atala, İsmail Arda İrman, Ali Tuna İrman, Murat Ercanlı, Deniz Oral, Süleyman Kabaali, Ahmet Ünal, Zeynep Şenyiğit, Coşkun Konuk ve Aydan Çakır gibi isimler rol aldı.

Özet:

          Henüz çocuklu yaşlarını süren Özkan, seyyar arabası ile mezecilik yapan babasına yardımcılık yapmaktadır. 70’li yılların Pirinç Hanı’nda bir yandan çalışır ve bir yandan da etrafında olup bitenleri gözler Özkan. Han artık işlevinin dışında bir şekilde kullanılmakta, insanlar ve yaşananlar ise gün be gün belleğine kazınmaktadır.

CEVAP VER