Dümeni Yaratıcılığa Kırmak – Ursula K. Le Guin

          Ursula K. Le Guin’in “Dümeni Yaratıcılığa Kırmak” isimli kitabı, Hep Kitap Yayınevi’nin en yeni projesi “Atölye” kapsamında yazar adayları ve okuyuculara sunuluyor. Proje, yazma eksenli bir hayat düşleyenlere hitap eden farklı eserlerle sürecek.

          Yazı ve yazın serüvenine atılan herkes benzer yollardan geçer; çeşitli yazarların eserlerine öykündüğü ya da örnek aldığı bir dil kullanır önce. Üslup, tema ve kurgu gibi teknik detaylar çok geçmeden yazarın kafa yorması gereken kavramlar olur. Her ne kadar benzer yollardan geçilse de, ulaşılmak istenen sonuç genelde aynıdır: Özgünlük. Yaratıcılığı farklı ve özgün bir şekilde sunmak içindir gösterilen bütün çaba.

          ABD’nin en ünlü yazarlarından Ursula K. Le Guin, bu kitabında yazar olmak isteyenlere kendi tecrübelerinden oluşan ipuçları veriyor. Yaratıcılığın yazarlıkla buluştuğu sancılı süreçte başa gelebilecekleri ve bunlarla başa çıkabilmenin yollarını anlatıyor yazar ve okurlara. Ayrıca modern çağ ve edebiyatın getirdiği dönüşümlere değinerek değişen kalıplar hakkındaki görüşlerini de sunuyor.

          Yaşadığımız dönemde yazarlık mesleğinin icra edildiği ve tartışıldığı birçok mecra mevcut ve yazarlık atölyeleri bir hayli revaçta. Eleştirilere açık bir yöntem olsa da, katılımcıların önemli bir yüzdesinin bu etkinliklerden memnun kaldığını biliyoruz. Kendini ispat etmiş yazarlara ulaşmaksa çoğu yazar için mümkün değil ve bu proje ile eser, böyle bir avantaj getirmesi yönüyle de değer taşıyor.

          Eseri dilimize çeviren ismin Damla Göl olduğunu da sözlerimize ekleyelim.

CEVAP VER