Sanal Dünyada Ne Kadar Güvendesiniz?

          Günümüz teknolojisi içerisindeki hareketlerimiz hakkında yol gösteren en yeni kitaplardan “Sanal Dünyada Ne Kadar Güvendesiniz?”, kitap raflarında okuyucularını bekliyor.

          Başlangıçta “sanal” olarak nitelendirdiğimiz ve temkinli yaklaştığımız internet dünyası o kadar hızlı bir gelişme gösterdi ki, neredeyse en önemli gerçeklerimizden biri haline geldi. Akıllı telefonların da yaygınlık bulmasıyla birlikte bu sanal gerçekliğin merkezinde yer almış durumdayız. Dolayısıyla bu sanal gerçekliği reddetmenin çok uzağındayız artık ve başta iletişim olmak üzere her türlü faaliyetimizi burada gerçekleştiriyoruz.

          Bütün bunların yanısıra emin olduğumuz bir gerçeklik var ki, o da sanal dünyanın da en az içerisinde yaşadığımız gezegen kadar tekinsiz olduğu. Virüslerin, “hacker” olarak adlandırılan korsanların, hırsız ve dolandırıcıların etrafında geziniyoruz bu mecrada da. Yani korunmak ve bunun yollarını araştırmak zorunda olmak gibi bir zaruretimiz de mevcut.

          Kitap, herkesin anlayacağı sade bir dille sözünü ettiğimiz olumsuzluklardan korunma yöntemlerini anlatıyor. Bilgisayarımızı ve internet hesaplarımızı nasıl güvenli bir şekilde kullanabileceğimizin ipuçlarını veriyor. Kredi kartları ile yaptığımız alışverişlerde karşılaşma ihtimalimiz olan hırsızlık ve kopyalamalara karşı yapılabilecekler hakkında bilgiler veriyor.

          Bilgisayar Mühendisi Ahmet Kaçar’ın kaleme aldığı kitap, İkinci Adam Yayınları tarafından yayına hazırlandı. Bilgisayar ve internet üzerinde güvenli bir şekilde hareket etmek isteyenlerin rehber olarak bir köşede bulundurabilecekleri bir kitap olarak değerlendirebiliriz son olarak.

CEVAP VER