Kartal Avcısı Kız

          Belgesel türündeki en yeni yapımlardan “Kartal Avcısı Kız”, ülkemizde 14 Nisan Cuma günü itibariyle vizyona giriyor. Televizyonda en çok izlenen programlarla ilgili yapılan anketlerde, ülkemiz izleyicilerinin en çok belgesel izlemeyi sevdiği göz önüne alınırsa, bu belgeselin iyi bir haber olduğu kesin. Hatırı sayılır bir izleyici kitlesinin sinema salonlarını dolduracağını düşünebiliriz bu sonuçlara bakarak.

          Orijinal adı “The Eagle Huntress” olan belgesel, Moğolistan yapımı. Ayrıca Boğaziçi Film Festivali kapsamında da gösterim imkanı bulmuştu.

Kartal Avcısı Kız-en yenileri-2

          Filmin yönetmeni Otto Bell. Oyunculuklarda ise hikayesi konu edilen Aisholpan Nurgaiv ile Daisy Ridley var. Ünlü bilimkurgu filmi Star Wars’tan tanıdığımız Ridley, hikayenin anlatıcısı. Film kendisine teklif edildikten sonra öylesine beğenmiş ve işe sarılmış ki, yönetici yapımcı olarak da görev almış.

Özet:

          Aisholpan Nurgaiv, henüz 13 yaşındaki bir kızdır. Bu yaşa gelene dek ailesi onu kartal avcısı olmak üzere eğitmiştir. Bunun sebebi ise ailenin 12 nesildir bu yönde uğraş vermesidir. Aisholpan’ın yeri ise aile için özel bir durum teşkil etmektedir. Çünkü nesiller sonra ilk kez bir kız bu görevi ifa ediyor olacaktır.

CEVAP VER