Müjdat Gezen – Güle Güle Dünya Ben Burda Kalıyorum

          Ülkemizde yetişen en ünlü sanatçılardan Müjdat Gezen, bu kez “Güle Güle Dünya Ben Burda Kalıyorum” isimli kitabı ile en yeniler arasına giriyor.

          Sanatçı, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki kendi ismini taşıyan tiyatrosunun kundaklanması ile gündeme gelmiş ve olay sanatseverlerce büyük üzüntüyle karşılanmıştı. Büyük bir zararın oluşmaması ve kimsenin etkilenmemesi ise herkes için bir teselli oldu. Yıllardır söz konusu binada öğrenci yetiştiren ve ülkemize armağan eden sanatçının yardımsever tavrı da takdire değer özelliklerinden.

          Kitabın isminde bir yazım hatası var fakat bunu bilinçli olarak yaptığını ifade ediyor Müjdat Gezen. “Burada” yerine “Burda” deme sebebinin konuşma diline göre anlaşılma isteği olduğunu belirtiyor. Tiyatro kökenli olan herkesin garipsemeyeceği bu yöntemin yanısıra dünyaya “Hoşça kal” deme gibi bir niyetinin olmadığını da daha isim aşamasında dile getirmek istemiş ayrıca.

          Eser, Müjdat Gezen’in çocukluğu, geçmişi, anıları, günümüz hakkındaki düşünceleri ve sanat hakkındaki görüşleri gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi yapıyor okurlarını. Yazar kendine has üslubu ile adeta derin bir sohbetin içerisine çekiyor okuyanları ve bazen güldürürken, bazen de düşüncelere sevk ediyor.

          Adalet ve hoşgörü başta olmak üzere üç şeye güveninin kalmadığını vurgulayan Müjdat Gezen, üçüncünün ne olduğunu açıklamıyor ve okuyucuya bırakıyor. Bu konuda fazla zorlanmayacaklarının ve onlarca sebep bulabileceklerinin de altını çiziyor.

          Kırmızı Kedi Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşan kitap, sanata ve sanatçıya ilgi duyan herkes tarafından tercih edilebilir.

CEVAP VER