Da Vinci Gibi Düşünmek

          Ülkemizde bu ay içerisinde yayına girecek en yeni kitaplardan “Da Vinci Gibi Düşünmek”, dünyaca ünlü sanatçıya dair temasıyla dikkat çekiyor.

          Leonardo Da Vinci eserleriyle hala sayısız sanatçıyı etkileyen özgün kişiliklerden biri. Ülkemizde adı çeşitli espri ve tekerlemeler içerisinde kullanılsa da, tüm dünya onu bir dahi olarak kabul ediyor. Ressam, heykeltıraş ve mimar olan sanatçı, aynı zamanda bilime olan sonsuz düşkünlüğü ile de biliniyor. Matematik, müzik ve hatta mimari alanlarında ürettiği eserler de bunu doğrulayan faktörler.

          Yaşarken aralıksız ve düzenli bir şekilde günlük tutan Leonardo Da Vinci’nin yazdıkları günümüzde bize hala ışık tutuyor. “Mona Lisa” tablosu dünyanın en bilinen tablosu olarak onu hala yaşatan eserler arasında. Her sanatçı gibi yarattığı fark bugün de hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

          Onu farklı yapan, ömrünün sonuna dek bitmek bilmeyen bir öğrenme arzusu içerisinde yaşaması. Bunun asla sonu olmayan bir gerçek olduğunun bilinciyle öğrendiklerini hayal gücü ile birleştirmiş ve onu bu derece ünlü eden başarıya ulaşmıştır. Elde ettiği başarı ve saygınlık hemen her kesimden insanın hemfikir olduğu bir gerçek olarak kabul edilmiş ve edilecektir.

          “Da Vinci Gibi Düşünmek” kitabı, onun düşünme biçimi hakkında verdiği bilgilerle bugünün insanına ışık tutan bir rehber olma amacı taşıyor. Sanatçının başarı hedefine ulaşmak isteyen herkese anahtar olabilecek yönlerini aktarıyor etraflı bir şekilde.

          Pegasus Yayınları tarafından okurlara ulaşan kitabı dilimize Sevinç Seyla Tezcan’ın çevirdiğini de ekleyelim.

CEVAP VER