Gelecek Daha Güzel Günler mi Getirecek?

          Yaşadığımız baş döndürücü gelişmelerle dünya ve insan hayatının geçirdiği dönüşüm, bir yandan çok yönlü tartışmaları da beraberinde getiriyor. “Gelecek Daha Güzel Günler mi Getirecek?” kitabı, dört farklı ve ünlü yazarın konuya ilişkin tezlerini sunduğu güzel bir çalışma olarak en yeniler arasında.

          Alain De Botton, Steven Pinker, Matt Ridley ve Malcolm Gladwell’ın gelecekte bizi neleri beklediğine dair görüşlerine yer veren kitap, okuyucularına beyin fırtınası yaşatıyor. Gelişmeler ışığında güzel bir geleceğin ufukta olduğunu savunan iki yazara karşı, bunun aksini iddia eden diğer iki yazarı okurken taraf seçmekte zorlanabiliyor okurlar.

          Dünya şirketlerin yarattığı bir yanılsama ile aslında baskın sisteme mi hizmet ediyor? Göz kamaştırıcı bir dünya her birimizin gözü önünde işlevini artırırken, başka amaçlara ya da gizli niyetlere mi aracılık ediyoruz farkında olmadan? Benzer sorular hepimizin ortak sorunsalı aslında; bugünün getirdiklerinin bizi hangi rüzgarla nereye savuracağı konusu küçük ya da büyük herkesi yakından ilgilendiriyor. Olumlu ve olumsuz birçok görüşten hangilerinin ne ölçüde haklı çıkacağını ise zaman gösterecek.

          Domingo Yayınevi tarafından basılan ve okurlara ulaşan kitap, tartışma içerikli yayınları takip edenlere önerilebilecek türden. Kendi alanlarında rüştünü ispatlamış yazarların nitelikli salvolarla dolu tezlerine bakarak ufuk genişletebilmek de mümkün.

CEVAP VER