Marmaris’ten Öyküler

          “Marmaris’ten Öyküler” kitabı, farklı ve ortak bir çalışma ile sevilen tatil beldelerimizden Marmaris’e dair yazılardan oluşuyor.

          Marmaris’te ikamet eden yazarların kısa öykülerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılan kitap, aslında her birinin yansıtma yeteneğini geliştirmek amacıyla düşünülmüş bir proje. Yazmak isteyen ve bunu etkili bir biçimde yapmak isteyen herkesin önce gözlem yapmak, sonra da kafa yormak gibi önemli unsurları yerine getirmesi gerekliliği ile yola çıkmış yazarlar. Bunu öğütleyen ve kitabı hazırlayansa Asiye Koray Bendon olmuş.

          Yazarlık kursları ülkemizde tartışmalara konu olabiliyor zira ders almak suretiyle yazar olunamayacağını savunan kişi sayısı epey fazla. Fakat olumlu tarafından bakıldığında katılımcıların yeni ve çeşitli okumalara yönlendirilmesi, gözlem yapma yöntemlerinin tavsiye edilmesi ve düzenli yazma eylemiyle bir üslup kazandırılması gibi faydaları olduğu bir gerçek bu kursların. Her kursta olduğu gibi yine başarının adaylara bağlı olduğu gerçeğini kabul ederek, olumlu neticeler alındığını da savunabiliriz sonuç itibariyle.

          Amatörlük ve öğrenme şevkiyle yazılan yazılarda eksikler çok olsa da en belirgin olan ve göze çarpan his samimiyettir. Doğanın tüm güzelliklerini üzerinde toplayan Marmaris’te gözlem yapma imkanının bolluğunu da hesaba katacak olursak, samimi ve özenli bir çalışmayla karşı karşıya olduğumuzu düşünebiliriz.

          Tura Yayıncılık tarafından okurlarına ulaştırılan kitap, Marmaris ve Marmarisli yazarlara bir selam göndermek ve oralı öykülere dalmak isteyenlerce tercih edilebilir.

CEVAP VER