Italo Calvino – Amerika’da Bir İyimser

          Ünlü İtalyan yazar Italo Calvino’nun “Amerika’da Bir İyimser” kitabı, ilk kez dilimize çevrilerek en yeniler arasında yerini aldı. Bu görevi üstlenen isimse Neyyire Gül Işık oldu.

          Italo Calvino, dünya edebiyatında yerini almış ve kendini kabul ettirebilmiş yazarlardan biri. Daha çocuk denecek yaşlarda Mussolini karşıtı direnişçilerle birlikte hareket etmiş ve daha sonra gazetecilik yapmış, ardından da edebiyat dünyasına giriş yapmıştır. En çok bilinen eserleri, bir üçlemeden oluşan “İkiye Bölünen Vikont”, “Ağaca Tüneyen Baron” ve “Varolmayan Şövalye”dir. Ayrıca “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu” kitabı sıradışı ve okuru içerisinde hissettiren kurgusuyla hala övgülerle anılan eserlerinden biridir.

          Bu kitap özelinde, Calvano’nun 1959 senesinde ilk kez ABD’ye yaptığı yolculuğa tanık oluyoruz. Yazar burada birçok eyaleti dolaşmış ve o dönemin ünlü sayılabilecek yazar ve yayınevleriyle görüşmeler yapmış. Bununla da yetinmeyip iş dünyası temsilcileri ve günlük hayatın sıradan insanlarıyla da tanışmayı ihmal etmemiş. Hiç niyeti yokken sonradan fikir değiştirerek çıktığı bu yolculuğun gerekli olduğuna inandığını eklemiş daha sonraki açıklamalarında.

          Ünlü isimlerin yazdığı anı ve seyahat kitapları okuyucular için genelde güzel bir deneyimdir. Yazarı ve o dönemin Amerika’sını merak edenler için bu kitabın da aynı güzel deneyimi yaşatabileceğini düşünüyoruz.

          Kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayına hazırlanarak okurlarla buluşuyor.

CEVAP VER