Can Baba

          Ülkemizin en bilinen şairlerinden Can Yücel’e dair bir eser olan “Can Baba” biyografisi, şiirle yakından ilgilenen herkesin tercih edebileceği en yeni kitaplardan.

          Çevresindekiler ve sadık okurları için uzun yıllar boyunca Can Baba idi şair Can Yücel. Şiiri, üslubu, muhalifliği, küfürleri, insana bakışı ile yaşadığı sürece saygı gördü. Babası Hasan Ali Yücel’den aldığı kültür bayrağını hep yükseklere taşıdı. “Mekanım Datça Olsun” dedi ve şimdi isteği kabul görmüş vaziyette Datça’daki ebedi istirahatgahında yatıyor.

          Şairin şarapla olan ilişkisi malumdur; üzümü şaraba çeviren, o şarapları şiir yapan ve insanlığa sunan hınzır bir adamdır Can Yücel. Sivri dilinin ardında koca bir yürek taşıyan ve insanlığa olan inancını hiçbir zaman yitirmeyerek umuda olan inancını korumuştur. Edebiyatımızda şiirleri, küfürleri ve davudi sesiyle her zaman yerini koruyacak müstesna kişilikler arasındadır.

          Sıddık Akbayır ve Cezmi Ersöz tarafından yazılan kitap, şairin sıcaklığını okurlara yeniden hissettiriyor. Dolu dolu geçen bir yaşamdan kalan anılardan bir demet sunuyor. Şaraptan, şiirden, yaşamdan kesitlerle Can Yücel’in bıraktığı hoş sadayı dinletiyor bizlere.

          Şair hakkında pek çok kitap yazıldı belki fakat onun en özel anılarını bilen iki yazar tarafından kaleme alınması kitabı farklı bir yere koyuyor. Can Yücel’i yad etmek isteyen okurlarına da güzel bir hediye olarak nitelendirebiliriz eseri.

          Kitabın Puslu Yayıncılık aracılığı ile yayınlandığını da yazımızın sonunda belirtelim.

CEVAP VER