Samsung Galaxy S8 ve S8+

          Akıllı telefon pazarının öncülerinden olan Samsung, en yeni telefonlarını Londra’da yapılan bir lansman ile gün yüzüne çıkardı. “Unbox Your Phone” etiketli lansmanda Galaxy S8, Galaxy S8+ ve ek olarak birçok aksesuar tanıtıldı. Neredeyse çerçevesiz bir tasarıma sahip olan telefonlar büyük ilgi gördü.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Samsung Galaxy S8, 5.8 inç’lik bir ekrana sahipken, büyük kardeşi S8+ ise piksel oranı aynı olmak üzere 6.2 inç’lik bir ekran bulundurmakta. 2960×1440 çözünürlüğündeki bu ekranlar, ilk kez kullanılan Mobile HDR Premium teknolojisi ile taçlandırılmış. Bu sayede daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler vaat eden Samsung, neredeyse sıfıra indirdiği yan çerçeveleri ve oldukça küçültülen alt ve üst kısım boşluklarıyla oldukça şık bir tasarıma imza atmış. Ekranın 4 köşesinin de hafif bir şekilde yuvarlanması, bize LG G6’yı hatırlatmıyor dersek de yalan olur. (LG G6’ yı burada görebilirsiniz.)

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Ön tarafa bakıldığında her ne kadar geleneksel home tuşunun yerleştirileceği bir yer olmadığını görüp kaldırıldığını düşünsek de durum tam olarak öyle değil. Samsung Galaxy S8, ekranın altına yerleştirilmiş fiziksel bir home tuşuna sahip. Apple’ ın 3D Touch özelliğine benzer bir yapıyla çalışan bu mekanizma, eski home tuşu işlevini yerine getirmeye devam ediyor. Fakat parmak izi okuyucu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Parmak izi okuyucusu artık birçok cihazda da görmeye alışık olduğumuz gibi cihazın arka yüzünde, kameranın yanında bulunuyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          f/1.7 odağa sahip 12 MP ana kameraya sahip olan Samsung Galaxy S8, Dual Pixel teknolojisi ile yine her zamanki gibi iddialı bir kamera performansı sunuyor. Ön kısımda ise yine f/1.7 odaklı 8 MP bir kamera bulunmakta.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen S7 serisi gibi IP68 Sertifikasına sahip olan Samsung Galaxy S8, 1,5 metreye kadar 30 dakikalık bir sualtı kullanımı sunuyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Her zaman olduğu gibi bazı ülkelerde Qualcomm Snapdragon 835 işlemci ile satışa sunulacak olan Samsung Galaxy S8, ülkemizde Exynos 8895 işlemci ile satışa sunulacak. 10 nm mimariye sahip bu işlemciler, son derece yüksek performans sunuyor. Kaldı ki yapılan lansmanda S7 modeline göre CPU bazında %10, GPU bazında ise %21 lik bir performans vaat edildi. Bu performans 4 GB RAM ile desteklenmiş. 64 ve 128 GB’lık depolama seçeneklerinin yanında, microSD desteği de sürdürülmüş.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Samsung Galaxy S8 3000 mAh değiştirilemeyen bir pil ile karşımıza çıkıyor. Büyük kardeşi Galaxy S8+ ise 3500 mAh değiştirilemeyen bir pile sahip.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Yeni Iris Scanner, Face Recognition ve Bixby

          Güvenlik biriminde de değişiklikler yapan Samsung, yeni telefonlarında Iris Scanner ve Face Recognition özelliklerine yer vermiş. Şimdilik sadece telefon kilidinin açılması için kullanılan bu uygulamalar ileride daha da detaylanabilir. Iris Scanner, iris taraması yaparak sizi tanırken, Face Recognition yüzünüzü tanıyarak size yardımcı oluyor. Sistemin çok hızlı çalışmasını sağlayan Samsung, bu tarz bir uygulamanın yavaş çalışmasından kaynaklanacak olası problemleri ortadan kaldırmış görünüyor. Cihaz yüzünüzü gördüğü anda size giriş sağlıyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Siri ve Google Asistanın ardından yeni bir asistan daha geliyor. Samsung Galaxy S8, Bixby adı verilen yeni bir asistana sahip. Bixby, mesaj akışı, hatırlatmalar ve benzeri konularda günlük hayatınızı kolaylaştırmaya çalışacak. Ama ne yazık ki Türkçe desteği için biraz beklemeniz gerekecek.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          Samsung Galaxy S8 ’ in kutu içeriğinde müzikseverler için de bir değişiklik bulunuyor. Önde gelen kulaklık üreticilerinden olan AKG ile anlaşan Samsung, AKG imzalı kulaklıklarını S8 ve S8+ ile kullanıcılarına sunuyor.

Samsung Galaxy S8 ve S8+-en yenileri

          21 Nisan 2017 ‘de satışa sunulacak olan Samsung Galaxy S8, 4.399TL fiyat etiketiyle de gözleri üzerine çekiyor. Büyük kardeşi Galaxy S8+ ise 4.999TL fiyat etiketine sahip. Henüz amiral gemisi sıfatı verilen akıllı telefonların üç bin bandında fiyatlara sahip olmasına alışamamışken, fiyatların dört bin bandına çıkması oldukça düşündürücü. Gözler henüz Türkiye fiyatı belirlenmeyen LG G6’nın üzerine çevrildi. Bakalım bu seneki rekabetin kazananı kim olacak merakla bekliyoruz.

CEVAP VER