Nesnelerin İnterneti

          Bugüne ve geleceğe dair en yeni gelişmeleri ele alan “Nesnelerin İnterneti” kitabı, okunası eserler arasında gösterebileceklerimizden biri.

          Teknoloji ve internet yediden yetmişe hepimizin hayatında artık. Yirmi yıl önceki yaşantı ile bugünün yaşantısı arasında klişe tabiriyle dağlar kadar fark var. Sayısız değişim ve dönüşüm, ayak direyenler dahil herkesi teknoloji içerisine toplamış durumda. Dünyanın odalarımızdaki bilgisayarların ekranına yansıması yetmeyip her şeyi telefonlar vasıtasıyla avuçlarımızın içerisine aldıktan sonra, bulunduğumuz her köşede dünya ve her yerle iç içeyiz artık. Peki bunun sonu nereye varacak? Yeni gelişmeler hayatımızda daha neleri değiştirecek? “Nesnelerin İnterneti” kitabı, bu sorulara verdiği cevap ve ipuçları ile bilgi ve fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

          Kitabın yazarı Samuel Greengard, internet ve iş hayatı üzerine yazdıklarıyla özellikle ABD’de isim yapmış bir yazar. On yıl içerisinde hepimizin hayatının köklü değişimlerle dönüşeceğini verdiği örneklerle anlatıyor eserde. Genel anlamda her şeyin otomatik bir işleyişle yürüyeceğini, örneğin evlerimizin otomatik sistemlere uyumlu hale geleceğini ve kullandığımız araçların, alışveriş yaptığımız mağazaların da benzer bir uyumla donatılacağını ifade ediyor.

          Kitabın iddiaları içerisinde en çok dikkat çekenler arasında akıllı giysiler ve vücutlarımıza yerleştirilecek cihazlar sayesinde kalp krizi gibi hastalıkların gelişinin anlaşılabilmesi ve doktor müdahalesinin zamanında yapılabilmesini gösterebiliriz. Oldukça ütopik görünen bu olasılıkları okurken heyecanlanmamak çok güç.

          Müge Çavdar tarafından dilimize çevrilen ve Optimist Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşan kitap, geleceğimizi merak edenler için başucu kitabı olabilir.

CEVAP VER