Aşkın Krallığı

          Ülkemizde Cuma günü itibariyle ve “Aşkın Krallığı” ismiyle en yeniler arasına girecek “A United Kingdom”, yine gerçek hayattan alınma bir öykü olmasıyla öne çıkıyor.

          Ruth Williams ve Seretse Khama‘nın aşk ve mücadele ile geçen hikayelerini anlatan filmin çekimleri için bahsi geçen kişilerin evi de kullanılarak gerçeğe uygun bir ayrıntı yaratıldı. Seretse’nin torununun da filmde rol alanlar arasında bulunması bir diğer ayrıntı olarak kayıtlara geçti.

Aşkın Krallığı-en yenileri-2

          Fransa ve İngiltere yapımı filmin yönetmenliğini kadın yönetmen Amma Asante üstlendi. Senaryo Guy Hibbert, müzikler ise Patrick Doyle tarafından kotarıldı. David Oyelowo, Rosamund Pike, Tom Felton, Jack Davenport, Terry Pheto, Laura Carmichael, Vusi Kunene ve Jessica Oyelowo ise başlıca oyunculukları paylaşan isimler.

Aşkın Krallığı-en yenileri-3

Özet:

          Seretse Khama, Botsvana Kralı’dır ve 1940’lı yılların sonlarına doğru Ruth Williams ile tanışır. Ruth, Londra’da yaşayan bir ofis çalışanıdır ve her ikisi de çok geçmeden birbirlerine aşık olurlar. Seretse, dünya barışı hakkında misyon sahibi biridir ve onun bu özelliği Ruth için çok önemlidir. Çok farklı iki kültürden geliyor olmaları ve ailelerinin karşı çıkışı gibi durumlara rağmen birlikte olmak isterler. Üstelik İngiltere ve Güney Afrika yönetimleri de bu birlikteliğe karşı çıkmaktadır. Onlarsa ırkçılık karşıtı söylemlerle barış yanlısı bir politikayı kitlelere empoze etmenin peşindedir. Bir süre sonra Güney Afrika yönetimi İngiltere’ye rest çekerek çiftin birlikteliğine engel olmaları gerektiğini, aksi takdirde uranyum ve altın ürünlerini onlara vermeyeceğini bildirir.

CEVAP VER