Hayat Ağacı

          “Hayat Ağacı” kitabı gökyüzü, tarih ve şiire dair imgelerle okuyucularına farklı bir deneyim yaşatan en yeni kitaplardan.

          Bilimsel anlamda muamma olduğu çok eski zamanlarda, sanatı ve sanatçıları en çok etkileyen şeylerden biriydi gökyüzü. Aşka, ilahi simgelere, gizemli güzelliklere esin kaynağı idi. Yazının insanların hayatında yer bulduğu ilk dönemden itibaren birçok metin ve şiirde gökyüzüne atfedilen dizeler, satırlarla karşılaşırız. Dünyanın hemen her uygarlığında vuku bulan bu durum, tabii ki Osmanlı’da da geçerliydi ve divan şiiri örneklerine baktığımızda konuya ilişkin binlerce örnek bulabiliriz.

          Kitabın yazarı Gönül Alpay Tekin, yazdığı makalelerle bu yazıların perdesini aralayan ve okuyucularını bilgilendiren bir isim. Çalışmalarına başlarken Eski Çağ Yakın Doğu ve Osmanlı’daki divan şiirini araştırarak yola koyulmuş. Bu kitabına ad verirken de kendini etkileyen ve fikirlerine yön veren kişi ile makaleleri baz alıyor.

          Yazar, konuyu ayrıntıları ile incelediği titiz bir araştırmanın sonrasında elde ettiklerini okurlarıyla paylaşıyor. O döneme dair merakları olan okuyuculara yoğun bir emeğin bu ürünlerini keyifle okumak kalıyor böylece. Geçmişin tozlu sayfalarında yaşayan dizeleri, o dizeleri meydana getiren kişileri görüyor bugünün gözüyle.

          Yeditepe Yayınevi tarafından yayına hazırlanan kitap, edebiyatın geçmiş dönemlerine ilgi duyan herkes için güzel bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

CEVAP VER