Buradayım –  Jonathan Safran Foer

          Çağdaş edebiyatın kendinden en çok söz ettiren kalemlerinden biri olan Jonathan Safran Foer, son romanı “Buradayım” ile önümüzdeki haftadan itibaren en yeniler arasına girecek.

          Yazar, henüz 23 yaşındayken ilk romanını yayınlayan ve bunun çok öncesinde edebiyat çevrelerini etkilemeyi başarmış biri. Felsefe bölümü mezunu Jonathan Safran Foer, üslubu ve kurgu becerisiyle otoritelerden tam not almayı sürdürüyor. Özellikle “Her Şey Aydınlandı” ve “Aşırı Gürültülü” kitapları büyük ilgi topladı. Üstelik bu ilgi sadece okur ve edebiyat dünyası ile sınırlı değil. Hala genç yaşlarını sürerken, iki romanı sinemacıların da dikkatini çekti ve film uyarlaması olarak beyazperdeye aktarıldı. Yazarın kitapları dilimize çevrildikten itibaren ülkemizde de geniş yankı uyandırdı ve en iyi romanlar arasında gösterilmesi çok sürmedi.

          Uzun sayılabilecek bir aradan sonra “Buradayım” kitabı ile geri dönen yazar New York Times, Time, Times Literary Supplement ve Amazon tarafından geçtiğimiz yılın en iyi kitapları arasında gösterildi.

          Romanda bir ailenin yaşamından yola çıkan yazar, çöküşle sonuçlanan bir evliliği ve Ortadoğu savaşının doğurduğu beklenmedik bir sonu anlatıyor. Yaşamın acı ve güzelliklerle dolu taraflarını tasvir ederken, yine zeka dolu satırlarla çevreliyor okuyucularını.

          Kitabı dilimize Begüm Kovulmaz çevirirken, Siren Yayınları okuyucular için hazırladı. Yazarın takipçileri kadar ilk kez okuyacakların da listelerine çekinmeden ekleyebilecekleri bir kitap olarak nitelendirebiliriz.

CEVAP VER