Zamanın İzinde – Ercan Kesal ve Enis Rıza

          Ercan Kesal ve Enis Rıza’nın ortak çalışması olan “Zamanın İzinde”, Türk Edebiyatı içerisindeki en özgün eserler arasına girdi. En yeniler kategorisinde sadece bu yönü ile dahi takdire şayan bir kitap olarak göze çarpıyor.

          Geçen yüzyıldan seçilen çarpıcı Türkiye fotoğrafları ve onlara ilişkin yazılan metinlerle oluşturulmuş kitap. Fotoğraflar Enis Rıza tarafından derlenirken, son yıllarda verdiği eserlerle birçok başarılı esere imza atan usta kalem Ercan Kesal metinleri yazmış.

          Fotoğraflar için yazarken kendi geçmiş hayatını baz alarak ilerlemiş Ercan Kesal. Geçmişe dair görüntü ve hissiyatlar ile hiç bıkmadan kurulan gelecek hayallerini harmanladığı metinler çıkmış böylece ortaya.

          Yaşamları, bedenleri ve fikirleri etkileyerek, bazen de hırpalayarak izler bırakır zaman. Geleceğe ulaşmak üzere çıkılan yolda yenilenir ve yenilere taşır kendini. Fakat öte yandan eskir kaçınılmaz bir şekilde. Geride bıraktıkları, geride kalanlar her şeye rağmen yaşar oysa; şiir ve şarkıların, umut ve hayallerin, resim ve fotoğrafların içerisinde yaşamayı sürdürür.

          Kitap, geride kalan her şeyin bir nehrin içerisinde yaşamaya devam ettiği ilkesinden yola çıkarak bizi eskiye götürüyor. Geçmişin, hayallerin ve geleceğin kıyısından getirdiği fotoğraf ve hayallerle koyu bir yolculuğa götürüyor okuyucularını.

          Ayrıntı Yayınları aracılığı ile rafları süsleyen kitap, tüm özgünlüğü ile bir davet gönderiyor kitapların dünyasında var olduğunu hissedenlere. Yayınevinin hazırladığı bininci kitap olması itibariyle de farklı bir özelliği var eserin.

CEVAP VER