Yağmurlarda Yıkansam

          Kadın, hayatın sürekliliğinde belirleyici olan en önemli faktör belki de. Hayatı güzelleştiren, anlamlandıran ve hatta çekip çeviren mizacı ile insanlık tarihine yön verendir bir bakıma. Yeri, konumu kişiler ve milletler nezdinde hem aynı, hem de farklıdır. Dünyanın gidişatında erkeklerden daha az pay sahibi değildir kadın. Ne yazık ki medeniyet üzerine medeniyet kuran, dünyayı kendi istekleri doğrultusunda değiştirme kapasitesine ulaşan insanlığın kadına verdiği değer aynı oranda gelişmiyor. “Şiddet” kelimesi ve eylemini kadınlardan uzak tutamama geleneğimiz çok fazla değişmeden hükmünü sürdürüyor. Ülkemizin dahil olduğu birçok ülkede kadına şiddetin her türlüsü uygulanıyor erkekler ve toplum tarafından. Yıllardır kadına şiddetin artan bir ivme ile yükseldiğini görüyoruz ülkemizin konu olduğu istatistiklere baktığımızda. En yeni filmlerden “Yağmurlarda Yıkansam”, bu kanayan yara hakkında daha fazla düşünmeye itiyor izleyiciyi.

Yağmurlarda Yıkansam-en yenileri-2

          Babasının annesini öldürmesiyle hayatı değişen bir karakterin öyküsü yansıtılıyor perdeye film boyunca. Öldürülen bir kadının en yakınındakilerin de derin yaralar aldıkları bir hayata savruldukları gerçeği dile getiriliyor. Yalnızlık, kızgınlık, özlem ve çaresizlikle örülen yeni bir kaderin hazin yolcularından biriyle tanıştırıyor bizi öykü.

          Gülten Taranç ve Çağla Canbaz’ın senaryosu ile oluşturulan filmi yine Gülten Taranç yönetmiş. Murat Ergür, Engin Benli, Yeliz Tozan, Müge Ulusoy, Derin İnce, Rabia Kaya, Gülçin Çakır ve Çiğdem Benli ise oyuncu kadrosunu oluşturmuş.

          Çekimleri İzmir’de gerçekleştirilen film, Antalya Uluslararası Film Festivali’nin Rengahenk seçmelerinde en iyi film ödülünü alma başarısı da gösterdi.

CEVAP VER