Anne Beynim Aç

          Çocuk gelişimi, geçmişte hiç olmadığı kadar önemsenen bir konu haline gelmiş durumda. Özellikle son yirmi yılda çocuk eğitimi tüm boyutları ile irdelenmeye başlandı ve özellikle eğitim kısmı her ebeveynin önceliği. Kulaktan dolma bilgiler ve kişisel yöntemlerle çocuk yetiştirmek benimsenebilir bir tavır olmaktan çıkalı çok oldu. Başta çocukların anne ve babalarla iletişimi olmak üzere birçok konuda bilimsel yöntemler geliştirilerek bunun yaygınlaştırılmasına dair çalışmalar yapıldı ve hala yapılıyor. Bilgi çağında, teknolojinin son hızında yaşıyor oluşumuzun bunda büyük payı var. “Anne Beynim Aç”, konuya ilişkin en yeni kitaplar içerisinde gayet kapsamlı bir çalışma.

          Bir çocuğun evvela ailesiyle iletişim kurup bir bağ geliştirmesi, göbek bağından sonra kalp ve beyin bağı kurması özelinde yol alıyor kitap. Bir çocukla beyin bağı kurabilmek, yani güçlü ve derin bir düşünsel bağ kurabilmek isteyenlere ulaşabilme maksadı güdüyor. Çocuğu fiziksel olarak beslemenin dışında, beyin açısından da beslemek gerekliliğinin altını çiziyor. Bilimsel gerçekler ışığında çocuk zihnine ulaşabilmek, ilişki kurmak, bağımlılıktan azade bir bağlılık oluşturabilmek, düşünce etrafında sorgulayan bir çocuk yetiştirebilmek ve onun beynini, hareketlerini harekete geçirecek aktivitelerin bilincinde olmak gibi konuları aktarıyor.

          Kitabın yazarı Bahar Eriş, çocuk zekası ve gelişimi hakkında kariyer yapmış bir akademisyen. Çalışma hayatı boyunca elde ettiği tüm bilimsel verileri okuyucularla paylaşıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yurtdışında master yapmış ve mezun olduğu üniversiteye dönerek yetenek gelişimi konusunda eğitim vermiş.

          Alfa Yayıncılık tarafından yayına hazırlanan kitap, ebeveynler ve ebeveyn adayları için oldukça yetkin bir kaynak.

CEVAP VER