Dev Kadrolu Bir Film: İstanbul Kırmızısı

          Önümüzdeki hafta vizyona girecek filmler içerisinde en çok beklenenlerin başında “İstanbul Kırmızısı”nın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başlıkta da belirttiğimiz gibi dev kadrolu bir yapım olan film, yönetmeninden oyuncusuna dek şaşaalı bir profile sahip.

İstanbul Kırmızısı-en yenileri-2

          Filmin yönetmeni Ferzan Özpetek, bildiğimiz üzere kendini hem yurtiçi, hem de yurtdışında ispatlamış bir isim. İtalya’da çektiği filmlerle başta festivaller olmak üzere tüm dünyanın ilgisini üzerinde topladı. Türk oyunculara da yer verdiği her yapımda kendine özgü bir sinema dili kullandı. İstanbul Kırmızısı’nda ise tamamen Türk oyuncuları ile çalıştı ve kurduğu kadro gerçekten göz kamaştırıyor. Eserin senaryosunun da kendi kitabından aktardığı bir uyarlama olduğunu belirtelim.

İstanbul Kırmızısı-en yenileri-3

          Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür, Selim Bayraktar, Nejat İşler, Zerrin Tekindor, Reha Özcan ve Cemre Ebuzziya filmde ilk göze çarpan ünlü oyuncular. Filmin oyuncu kadrosu sadece söz konusu isimlerle sınırlı değil. Şerif Sezer, Ayten Gökçer, Serra Yılmaz ve İpek Bilgin gibi deneyimli ve aşina olduğumuz oyuncular da mevcut filmde.

Özet:

          Bir yazar olan Orhan, acı tecrübeler yaşadıktan sonra hayattan elini eteğini çekmiş ve Londra’da editörlük yapamaya başlamıştır. Uzun bir sürenin ardından, Avrupa’da tanınmış bir yönetmen olan Deniz’le buluşmak üzere İstanbul’a gider. Bir film ve annesinin taşınma işleri ile meşgul olan Deniz, yazdığı kitaba editörlük yapması için onu çağırmıştır. Bir araya geldiklerinin ertesi günü Deniz tuhaf bir şekilde kayıplara karışır. Olay herkes tarafından sorgulanır ve dönmeyeceğine olan inanç artarken, Orhan kitaptaki anlatıma dikkat kesilir. Fark eder ki, yaşananlar orada süslenmiş bir şekilde anlatılmakradır.

CEVAP VER