Ağustosböceğinin Sekizinci Günü – Mitsuyo Kakuta

          Mitsuyo Kakuta’nın kaleme aldığı “Ağustosböceğinin Sekizinci Günü”, en yeni kitapların peş peşe yayına girdiği şu günlerde ilgi çekecek olan eserlerden.

          Kitabın tanıtım yazısında “Ağustosböceğinin Kaderi Yeraltında Yedi Yıl… Işığa Çıktıktan Sonra Yedinci Günde Ölmek!” ibaresi kullanılmış. Hepimizin karınca ile olan hikayesi ve tembelliği ile daha küçücük birer çocukken tanıdığı ağustosböceğinin gerçeği ile ilgili bu vurgu, üzerinde düşünülecek cinsten.

          Bir çocuğu kaçırarak Japon kentlerinde izini kaybettirmeye çalışan ve ardından o kültürün tarikatlarına ait bir evde konaklayan bir kadının öyküsü var kitapta. Kadın emeline ulaştığını zannederken, birkaç yılın ardından dikkat çekiyor ve kaçsa da yakalanmaktan kurtulamıyor. Artık büyüyen çocuk da, kendisini kaçıran kadın da trajedik öykülerin öznesi durumunda öte yandan. Kendi çocuğunu doğurmasına izin verilmedikten sonra sonsuza dek annelikten mahrum olan bir kadın bu. Dramatik bir şekilde kaçırılan çocuk da onunkine benzer bir kaderin kıskacında buluyor kendini.

          Kitabı dilimize çeviren isim Güneş Becerik ve artık oldukça büyük bir külliyata sahip olan Doğan Kitap yayınlama işini üstlenen firma olmuş. Yeni bir kitap deneyimi yaşamak isteyen okurların tercihi olabilecek nitelikte bir eser olduğunu söyleyebiliriz kitabın.

CEVAP VER