Paterson

Paterson

          ABD yapımı “Paterson” , bu dönemin en yeni filmleri arasında yerini alıyor. Filmin ülkemizdeki gösterim tarihi 24 Şubat Cuma olarak belirlendi.

          Yönetmenliğinde Jim Jarmusch ismini gördüğümüz filmin senaryosu da aynı kişi tarafından yazılmış. Hatta kendisinin film için hazırlanan müziklerde de payı var. Başrol oyunculuklarını Adam Driver ile Golshifteh Farahani paylaşmış. Diğer rollerde ise Rizwan Manji, Trevor Parham, Frank Harts, William Jackson Harper, Barry Shabaka Henley ve Brian McCarthy gibi isimler yer alıyor.

          Film, eleştirmenlerin çoğu tarafından olumlu yorumlarla karşılandı. Özellikle müzikleri ve farklı hikayesi ile ön plana çıkan eser, romantik komedi filmleri arasında özgünlüğü ile öne çıkacak. Türün meraklıları için güzel bir seçenek olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Özet:

          Otobüs şoförlüğü yaparak hayatını kazanan Paterson, sıradan bir yaşantı süren ve her gün benzer şeyler yapan biridir. Sahibi olduğu köpeği ile yürüyüşe çıkmak, aynı bara gidip birkaç kadeh içmek rutin alışkanlıkları arasındadır. Fakat farklı bir özelliği daha vardır: Sade ama çarpıcı şiirler yazmak. Eşi Laura ise ondan çok daha farklı bir karaktere sahiptir. Hayatın sıradanlığından çıkabilmek için her gün değişik fikirler arayıp bulmak en büyük eğlencesidir. Bu iki insan, birbirlerinden farklı olmalarına rağmen huzurlu bir hayat sürmenin keyfini çıkarmayı başarmaktadır.