Bir Şairin Yaşam Öyküsü: T. S. Eliot

          “Bir Şairin Yaşam Öyküsü: T. S. Eliot”, bu dönemin en yeni ve en ilgi çekici biyografi kitaplarından biri.

          Biyografi kitapları bir yaşam öyküsünü okuyucuya aktarır ve o yaşamın ayrıntılarından özgün bir karakterin izini sürmeye başlarız. İlgi çekici bir türdür biyografi zira o kişi ile ilgili en mahrem anıları, çevresindekileri ve etkileşim alanlarını döker ortaya. Aynı zamanda bir dönemin atmosferini, tarihsel olaylarını o kişi üzerinden, daha iyi algılamamızı sağlar.

Bir Şairin Yaşam Öyküsü T.S. Eliot-en yenileri-2

          T. S. Eliot’un hayatını incelediğimizde sanat ve fikir dolu bir kişilikle karşılaşıyoruz. Şairliği, oyun yazarlığı, eleştirmenliği ile bir dönemin en üretken sanatçıları arasındadır ve Nobel Ödülü’ne layık görülenler arasındadır.

          Tam adı Thomas Stearns olan Eliot, bazen melankolik bulunsa da gayet şiir ve yaşam estetiğine uygun eserler de vermiştir. Hint felsefesi ile ciddi çalışmalar yapmış ve oldukça etkilendiği görülmüştür. Harvard ve Oxford Üniversiteleri’nde öğrenim görmüş, ilerleyen yıllarda buralarda ilgi gören konuşmalara imza atmıştır. Bugün hala etkileri süren Bertrand Russel ve Virginia Woolf gibi yazarlarla yakın olduğu bir çevresi olmuştur. Özellikle ilk evliliğindeki sorunlardan ötürü özel hayatında bazı sarsıntılı olaylar yaşamıştır.

          Bu kitapta, şairin sanat yaşamı ile birlikte dönemin ABD ve İngiltere’sindeki sanat dünyasına da yer veriliyor. Dünya savaşlarının gölgesinde bile büyük kitleleri etkilemeyi başaran isimlerle sıkça karşılaşıyoruz sayfalar arasında yürürken.

          John Worthen’in kaleme aldığı kitabın İthaki Yayınları aracılığı ile okuyucuya ulaştığını ekleyelim.

CEVAP VER