1923 Kuruluş Ayarlarına Dönmek – Sinan Meydan (İmzalı)

          Cumhuriyetimizin bugün geldiği durum uzun zamandır büyük tartışma ve olaylara neden olurken, durup bir düşünme fırsatı veren “1923 Kuruluş Ayarlarına Dönmek”, Sinan Meydan’ın en yeni kitapları arasında.

          Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizin kuruluşunda uyguladığı reçetelere göz attığımızda, geçerliliklerinin hala sürdüğünü söyleyebiliriz. Ekonomik ve sosyal açıdan birçok belirsizlik ve açmaz karşımızda duruyor. İç ve dış siyasette çözümden uzak bir noktada savrulduğumuzu gösteren bir sürü emare var. Cumhuriyet kurulduktan sonra atılan temeller, Atatürk’ün ölümünün ardından yıllarca dezenformasyona uğrayarak bugünlerin hazırlayıcısı oldu.

          Sinan Meydan, yazdığı bu eserle yeniden kuruluş ayarlarına dönmemiz gerektiğini ve yükselişin bu şekilde mümkün olabileceğini vurguluyor. Tam bağımsızlık, millet egemenliği, bağnazlık yerine akıl ve bilim, yurtta ve dünyada barış için bu formülün derhal harekete geçirilmesi gerekliliğini detayları ile anlatıyor.

          Kendine yakışır bir şekilde ufkun ötesini görebilen Atatürk’ün, daha o dönemde bu günlerin yaşanma olasılığını hatırlatıyor kitap. Nutuk’ta ve söz aldığı birçok yerde buna dair uyarılar yapan Atatürk’e yeniden kulak kesilmemizin yeni kurtuluş reçetemiz olduğunu aktarıyor.

          Gündemi her daim kalabalık olan ülkemiz iç ve dış birçok sorunla boğuşurken, geleceği görmek için yine tarihe bakmakta fayda var bildiğimiz tabirle. Dünya ülkeleri arasında yeniden söz sahibi olabilmemiz ve en önemlisi gerçek varlığımızı ortaya koyabilmemiz için bunu daha fazla yapmamız şart.

          Sinan Meydan’ın imzası ile yayına hazırlanan kitap, İnkılap Yayınları tarafından okuyucuya ulaşıyor.

CEVAP VER