Murathan Mungan – Dokuz Anahtarlı Kırk Oda

          Murathan Mungan, yıllardır Türk Edebiyatı’na damga vuran şair ve yazarlardan biri. 17 Şubat itibariyle yayına girecek en yeni kitabı “Dokuz Anahtarlı Kırk Oda”, onun yazın serüveninde farklı bir önem atfettiği bir serinin kitabı. Şimdiden heyecanla beklendiğini, büyük ölçüde merak uyandırdığını söylemek mümkün.

          Yazarlığı boyunca üretken karakterini okurları ve edebiyat dünyası ile paylaşan Murathan Mungan, her kitabı ile tabiri caizse olay yarattı. Şiirleri bugün en çok alıntı yapılan, sosyal medya üzerinde en çok paylaşılan eserler arasında üst sıraları zorluyor. Şiirlerini bilmeyenler, en azından söz yazarlığını konuşturduğu şarkılarda onunla tanışmıştır. Ayrıca yeteneğinin sadece şiir ve söz yazarlığı ile sınırlı olmadığını, öyküleri ile de derin etkiler bıraktığını da kendisini takip edenler iyi bilir.

          Dokuz Anahtarlı Kırk Oda, dokuz öyküden oluşan bir kitap. Ancak bu dokuz öykü birbirinden farklı olmadığı gibi, ortak bir çatı etrafında birbirini etkileyen bir nitelik taşıyor. Yazarın daha önce yayınladığı “Kırk Oda”, “Üç Aynalı Kırk Oda” ile “Yedi Kapılı Kırk Oda” kitaplarıyla yakın bir ilişkisi var ve Mungan bunu daha kitap çıkmadan önce de belirtti.

          Yazar, bu dizinin “Sonuncu Oda” ile sona ereceğinin sözünü daha önce vermişti ve bu masalsı anlatı okuyucuları kendine çekmeye devam ediyor.

          Son olarak, kitabın Metis Yayınları tarafından yayına hazırlandığını belirtelim.

CEVAP VER