Taboo

          Yabancı dizi sevenlerin büyük ilgi gösterdiği ve son dönemin en çok konuşulan dizisi olan “Taboo”, en yeniler arasında fark yaratanlardan.

          Dünyada popüler ve fenomen haline gelen diziler genelde ABD menşeilidir. Dev bütçe ve prodüksiyonlarla milyonları peşinden sürükleyen dizilere imza atan sektör, bu öncülüğünü kolay kolay bırakmayacak gibi görünüyor. Ancak İngiliz film ve dizi şirketlerinin de bu manada büyük işlere imza attığı bilinen bir gerçek.

Taboo-en yenileri-2

          Geçmiş dönem kurguları ile kotarılan diziler bir süredir oldukça revaçta. BBC’nin büyük bir proje kapsamında yayına hazırladığı Taboo da bu ekol doğrultusunda oluşturulan dizilerden. Başrol oyunculuğu için seçilen Tom Hardy ise dizinin şimdiden rağbet görmesinde büyük etken oldu. Zira sadece onun sevenleri dahi dizinin takip edilme oranını epey yükseltiyor.

          Dizide kullanılan dekor ve kostümler övgüye değer nitelikte. Belirttiğimiz üzere başta Tom Hardy olmak üzere oyuncu kadrosunun uyum ve başarısı diziyi şimdiden ön olana çıkardı. Kristoffer Nyholm ve Anders Engström tarafından yönetilen Taboo, yine Tom ve Edward Hardy ile Steven Knight’in ortaya çıkardıkları bir proje. Aşk ve savaş hatta tarih gibi birçok alt temanın aynı anda ilerlediği dizi, görsel yanıyla da bir şov vaat ediyor.

          Dram türündeki dizi bizi epey bir geçmişe, 1800’lü yıllara götürüyor. James Keziah Delaney isimli karakterin sıradışı öyküsüne tanık oluyoruz ilk bölümden itibaren. Afrika’da olan Delaney, babası vefat edince Londra’ya dönüyor ve öldü sanıldığından büyük bir şaşkınlıkla karşılanıyor. Ortada bir miras olması nedeniyle birçok kişiyle karşı karşıya kalıyor kahramanımız. Gittiği yerde büyük bir güç sahibi olduktan sonra ülkeye dönen karakterin nihai amacı ise ticaret alanındaki gücünü daha da artırmak.

          Henüz yeni başlamasına rağmen büyük bir kitlenin takip ettiği dizi, yakın zaman içerisinde adından daha da söz ettirecek gibi görünüyor.

CEVAP VER