Geleceği Keşfedenler – Walter Isaacson

          Daha önce kaleme aldığı “Steve Jobs” kitabı ile tüm dünyada adını duyuran Walter Isaacson’un en yeni kitabı “Geleceği Keşfedenler”, benzer bir biyografi ile yeniden karşımızda. Kitabın alt başlığı ise “Dijital Çağın Biyografisi”.

          Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde, gelişmeleri takip etmekte zorlandığımız bir dönem yaşıyoruz. Tüm dünya genelinde sosyal alışkanlıkların dijital bir norma dönüşmesi gibi bir gerçeklik var elimizde. Internet’in hepimizi içerisine çektiği bu sınırsız dünya, bilginin her türüne bir tık uzaklıkta olmamızı sağlamak gibi bir kolaylık getirmiş durumda.

          Yaşadığımız tüm bu gelişmelerden kafamızı kaldırıp geçmişe baktığımızda ise adını bildiğimiz ve bilmediğimiz nice kahramanla karşılaşıyoruz. Ömrünü yeniliğe adayan, hayal kuran ve hayallerinin peşini asla bırakmayan bu kahramanlar, ortaya çıkan tablonun gerçek mimarları.

          Geleceği Keşfedenler” kitabı, bu dâhilerin arasına katıldığımız bir yolculuğa çıkarıyor hepimizi. Bu kişilerin gerçekten bildiğimiz klişelerden yola çıkarak mı, yoksa bambaşka gerçeklerle mi bugünlerin zeminini hazırladıklarına dair bir anlatı sunuyor. Yazarın kendine has üslubu ile tüm bu devrimlerin yaratıldığı bir öykü içerisinde buluyoruz kendimizi.

          Kitapta Steve Jobs, Bill Gates, Alan Turing ve Steve Wozniak gibi tüm dünyanın seyrini değiştirmiş kişilerin düşünce yapıları ile yaşamlarında başarıya ulaşmalarını sağlayan faktörleri görüyoruz. İçerisinde yaşadığımız teknolojiyi borçlu olduğumuz kişileri çok daha yakından tanıyoruz böylece. Eserin başlangıcında konu edilen isimse Ada Lovelace. Zira kendisi tarihteki ilk yazılımcı olarak kabul edilen kadın olarak saygıyı hak ediyor.

          Duygu Dalgakıran’ın dilimize çevirdiği kitabın Domingo Yayınları aracılığı ile okuyuculara ulaştığını da belirtelim.

CEVAP VER